Chcę mieć fajnego psa. 🤗

Bardzo wielu właścicieli chce mieć fajne psy, ale nie do końca im to wychodzi. Na początku należy sobie szczerze powiedzieć, że nie każdy człowiek powinien mieć psa i nie każdy się nadaje do tego, aby żyć z psem. I nie ma w tym nic obraźliwego. Dużo wspaniałych życiowo ludzi wykonujących przeróżne bardzo odpowiedzialne zawody i będących w tym można powiedzieć mistrzami, nie nadają się, aby mieć tego psa, żyć z tym psem i żeby go zrozumieć. A z kolei super właściciel psa nie będzie potrafił wykonać danego zawodu, który ktoś inny wykonuje i na przykład życiowo nie będzie na przykład fajny, jak ten ktoś inny, co akurat psa nie powinien mieć. Trochę to może “zakręcone”, ale w ten sposób chcę wytłumaczyć, że każdy w życiu jest inny, naczej żyje, inny ma charakter, nastawienie do życia, predyspozycje.

Bardzo szanuję też ludzi, którzy wprost mówią, że nie czują się w tej roli, aby mieć psa i to jest mega mądre podejście do tematu. Bo nie ma nic gorszego, niż nabycia psa bez jakiegokolwiek pomyślunku , jakiejkolwiek świadomości, bez jakiejkolwiek chociaż trochę analizy swojego życia.

Często się pytam ludzi, szczególnie jak tak narzekają na swoje psy, ale nie chcą nic robić w kierunku aby nie było źle, nic nie dający swoim psom od siebie, że w sumie to po co im ten pies. Wtedy słyszę, a bo taka słodka kulka kogoś zauroczyła, a bo w internecie było, że to taki mądry pies, a tutaj okazał się głupi, jak nic 😱, a to sąsiad sobie kupił, a to dzieci strasznie chciały. No właśnie.

Ta na pierwszy rzut oka ta “słodka kulka”, to żywa istota, która będzie potrzebowała bardzo dużo uwagi, zrozumienia, kompromisów ze strony człowieka, “odskoczni” od codziennego życia, będzie kosztowała, bo utrzymanie psa na właściwym poziomie zdrowotnym i emocjonalnym kosztuje. Na powietrze nikt nie żyje. 🙈

Aby mieć w tych czasach fajnego, stabilnego emocjanalnie psa, myślącego, takiego, że nie będziemy musieli się go bać i izolować w jakiś dziwnych miejscach, aby ze strachu i wstydu ukryć go przed całym światem ( a tak niestety robi dużo ludzi), takiego, który nie zdemoluje nam doszczętnie mieszkania, musimy wybrać właściwą dla niego drogę w życiu i umiejętnie go poprowadzić przez to życie.

Na pewno nie wolno psa poddawać beznadziejnym tresurom, nie wolno go bić krzyczeć na niego, wymagać rzeczy i zachowań ponad jego siły, wrzucać go w beznadziejne dla niego sytuacje. Każdy pies potrzebuje od swojego przewodnika zrozumienia i szacunku. I na pewno nie tego, żeby zmuszać go do warowania, siedzenia, podawania łapy w kółko, albo wykonywania obrotów.

Przede wszystkim psa najpierw należy umiejętnie przygotować i nauczyć się do radzenia sobie ze swoimi emocjami w tym trudnym dla niego pełnym przeróżnych bodźców ludzkim świecie. Pies musi stopniowo i pomału uczyć się wszystkiego, co go otacza dookoła. I najważniejsze, aby to wszystko zacząć robić możliwie jak najszybciej, ale bardzo umiejętnie wszystko dozując.

Tak jak często psy mają ogromne braki w socjalizacji, gdzie nie została ona umiejętnie przeprowadzona w szczenięctwie i to się potem często potrafi mścić przez całe życie, tak w drugą stronę, czyli szybkie, gwałtowne, nadmierne przesocjalizowanie psa jest bardzo niebezpieczne i również bardzo źle wpłynie na dalszy jego rozwój emocjonalny.

Ja obserwując latami psy, przede wszystkim ich problemy coraz bardziej utwierdzałam się w swoim przekonaniu, które było w mojej głowie od bardzo dawna, że ten inny od nas gatunek nie potrzebuje z naszej strony jakichkolwiek tresur, tylko zrozumienia i jeszcze raz zrozumienia i szacunku.

Dlatego psi College LikeDog jest tak inny, tak odmienny i jedyny w swoim rodzaju i z jednym najważniejszym przesłaniem 👩 Aby to było najwspanialsze miejsce dla psiaków 🐕 Aby w tym miejscu czuły się super, komfortowo i żeby uczyły się w warunkach, jakie lubią.

Psy nie chcą być bezmózgowymi robotami, nie chcą być głupie, nie chcą z nami walczyć, tylko one niestety często nie mają wyjścia będąc stawiane w beznadziejnych sytuacjach, w których nigdy nie powinny się znaleźć.

Dlatego naprawdę zawsze warto się zastanawić, przemyśleć, przeanalizować, czy jest się gotowym, albo w stanie, żeby mieć psa. A w tych czasach nie wystarczy kupić, nabyć i mieć psa. Człowiek chce coraz więcej i potrzebuje coraz więcej. I tak samo pies ma swoje potrzeby.

– Na pierwszym zdjęciu mały Mufasa, kiedy na spokojnie poznawał środowisko zróżnicowane w psim Collegu, a na drugim duży Mufasa i Patryk w “domku” LikeDog 🙂