Dajmy spokój swoim psom.

Dajmy spokój swoim psom, nie zadręczajmy ich, nie uczłowieczajmy, nie zamęczajmy ludzką chorą miłością i nie osaczajmy ‼️

Czyli z innej strony o psychicznym pastwieniu się nad psami.

Nie tylko przemoc fizyczna i znęcanie się psychiczne nad psem są okrutne i wykańczają go psychicznie i fizycznie, ale również okrutna dla psiej psychiki jest chora miłość właściciela do psa. Ludzie nabywając psa, ciągle jeszcze zapominają o tym, że rozpoczynają życie z innym gatunkiem, niż oni sami i w ten niezrozumiały dla psa sposób zamęczają go podchodząc do niego jak do człowieka, a nie jak do psa.

Zawsze każdy asekuruje się tymi zdawałoby się pięknymi słowami, że “mój pies, to jak członek rodziny, dlatego tak dobrze ze mną ma”.

Tylko jak dobrze?

Co to znaczy dobrze?

Czy ten pies czuje się dobrze z tym, co ma serwowane w domu?

Czy on tego chce?

I często jest tak:

👤– Pikusiu kochany chodź do mamusi, no chodź Pikusiu, mamusia będzie robić Pikusiowi tuli, tuli, no Pikusiu dlaczego nie chcesz, Pikusiu mamusia będzie płakać, Pikusiu łamiesz mi serce.

👤– Pikusiu chodź mamusia weźmie na rączki, będzie nosić Pikusia na rączkach.

👤– Pikusiu szybciutko przywitaj się z mamusią, buziaczki i tu i tu, Pikusiu jeszcze łapka, Pikusiu łapka i buziaczek jeden jeszcze dla mamusi w policzek.

👤– Pikusiu mamusia kupiła książeczkę i będzie ją czytać Pikusiowi, ale najpierw chodź Pikusiu pooglądamy razem, może jakieś obrazki będą dla Pikusia.

👤– Pikusiu dlaczego tam się położyłeś? Pikusiu chodź szybko do mamusi, no Pikusiu szybciutko, no Pikusiu bo mamusi będzie przykro.

👤– Pikusiu zaraz będzie obiadek już mamusia szykuje, zaraz nałożymy Pikusiowi śliniaczek i Pikusia będzie mamusia karmić łyżeczką i widelczykiem.

👤– Pikusiu chodź do mamusi, no zrób obrocik, no jeszcze jeden, no co się tak buntujesz, no zrób dla mamusi jeszcze obrocik, no przecież musisz się zmęczyć fizycznie.

👤– Pikusiu no co tak leżysz, chodź mamusia włączy telewizor i znajdziemy Pikusiowi bajeczkę, a może Pikusiowi włączymy jego ulubioną muzykę, no co wolisz Pikusiu? Mamusia ma wybrać, tak? No dobrze to już mamusia wybierze coś dla Pikusia.

👤– Pikusiu nie leż tak, no Pikusiu trzeba się ruszać, Pikusiu, Pikusiu nie śpij, Pikusiu gdzie jest piłeczka?, no szukaj, szukaj, no przynieś mamusi piłeczkę, Pikuuuś nie śpij, gdzieeeee piłeczka?

👤– Pikusiu uważaj tam nie, tam błotko jest, Pikusiu a tam mokro, Pikusiu chodź do mamusi na chodniczek, tu w miarę sucho, chodź Pikusiu tam nie.

👤– Pikusiu zobacz jaki ładny samochodzik jedzie, ładny kolor prawda Pikusiu, może mamusia kiedyś kupi taki dla siebie, co myślisz Pikusiu?.

I tak można by było wymieniać i podawać przykłady “pikusiowania”

Mnóstwo osób zazwyczaj w tym wypadku męczenia swoich psów robi to raczej nieświadomie, ale czas aby uświadomić sobie, że takie zachowania są straszne dla psów, które czują się w tym wszystkim zmęczone, osaczone, zagubione, wyłączają się na swoich właścicieli i wszystko dookoła i chcą tylko jakoś przetrwać, a często też całkowicie poddają się na wszystko i popadają w depresję.

Często psy nie wytrzymują takiego traktowania i zaczynają w kierunku właściciela, bądź też innych osób i zwierząt wykazywać znaczną agresję, bo próbują gdzieś w taki sposób dać sobie upust tego wszystkiego. Zresztą, czy nawet człowiek by wytrzymał coś takiego, kiedy nie mógł by spokojnie odpocząć tak jak lubi? Poleżeć tak jak LUBI? Kiedy musiał by robić coś, czego nie chce, czego nie potrzebuje? A kiedy chciałby coś zrobić co lubi, to by miał w kółko zabraniane?

Pamiętajmy, że psy, to są psy ‼️

To nie są ludzie przebrani w psie szaty, a psy, które mają całkiem inne potrzeby niż człowiek i które potrzebują dużo świętego spokoju, a nie ciągłego gderania im nad uchem, buziaczków, noszenia na rękach, czy robienia czegoś, czego nie chcą ‼️ Po co nakręcać psa i kazać ganiać mu bezsensownie za piłką, kiedy on tego nie chce? 🤔

Powtórzę to jeszcze raz, psy potrzebują dużo spokoju, mądrych, stabilnych emocjonalnie przewodników, którzy poprzez umiejętne wyrażanie faktycznie mądrej miłości do swoich psów szanują je i pozwalają się im spełniać w zachowaniach danych dla danego gatunku.

Taka chora, ludzka miłość, takie ciągłe wiszenie nad psem, uczłowieczanie ciągle coś od niego egzekfowanie, narzucanie mu, ciągłe jazgoty nad głową są straszne i dają mocno takiemu psu popalić 😫 Psy, kiedy im się na to pozwoli, są bardzo rozumne, bardzo dumne, ciekawe świata, ale jeżeli ktoś od psa poprzez swoje głupie zachowania rząda, aby ten był człowiekiem, to nigdy taki pies nie będzie mógł być sobą.

To tak jakby Pikuś nagle powiedział :

🐕– “Ludzka mamusiu chodź idziemy zrobimy kupkę na trawkę, potem będziemy obsikiwać krzaczki, oddamy się ulubionemu zajęciu, będziemy sobie szczoszki z różnych powierzchni wywąchiwać, żeby zobaczyć, co u innych słychać, no mamusiu zbieraj się, czeka ciebie mnóstwo atrakcji podczas chodzenia na czworaka, a potem na końcu będziemy sobie wąchać wspólnie dziurki w odbytach, bo to takie normalne i psie”

Szanujmy i zacznijmy rozumieć nasze psy i ich potrzeby ‼️

PS. Tak samo jak źle często robi “mamusia”, tak często też robi źle “tatuś”😉

W artykule poprostu ukierunkowałam się na jedno słowo. Oczywiście nie ma nic złego w nazywaniu siebie ludzką mamusią, czy psiaków, psimi dzieciaczkami🙂 Słowa piękne jak najbardziej, ale do tego należy dołożyć mądre myślenie i poszanowanie życia i potrzeb innego gatunku 🐕  A na zdjęciu mój dumny, zrozumiany, ciekawy świata i obserwujący co się dzieje dookoła Mufasa ❤️