Jeszcze bardzo wiele ludzi nie ma pojęcia na temat mądrego i prawidłowego wychowania swojego psa.

Wychowywanie psa, socjalizowanie psa, czy resocjalizowanie psa, to nie “łamanie” psiej psychiki ☝️, to nie zmuszanie psa do czegoś, czego on nie chce ☝️, to nie robienie z psa wariata ☝️‼️ Jeszcze bardzo wiele ludzi nie ma pojęcia na temat mądrego i prawidłowego wychowania swojego psa, a dodatkowo są często “utwierdzani”, przez osoby, które uważają się za “znawców” psiej psychiki, a tak naprawdę oni również nie mają jakiegokolwiek pojęcia jak prawidłowego poprowadzić psa przez życie. Musimy sobie zdać sprawę, że nasze teraźniejsze psy, to nie psy z kiedyś.

Psy bardzo mocno wyewoluowały. W porównaniu do “kiedyś” są to istoty, które całkiem inaczej funkcjonują, całkiem inaczej myślą, mają swoje inne potrzeby i bardzo chcą być przy człowieku, ale chcą być też zrozumiane przez tego człowieka, szanowane, a na pewno nie traktowane, jak bezduszne roboty, które mają wykonywać nic nie znaczące komendy, aby zadowolić swojego pana i “władcę”.

Dużo osób zakupuje szczeniaka, bądź też nabywa starszego psiaka i kiedy ten nie umie odnaleźć się w ludzkim świecie, przez co często wykazuje dużo niepożądanych zachowań, które przeszkadzają mocno w codziennym życiu rodzinie, to wtedy pierwsze co przychodzi na myśl, to tresura i kazanie psu chodzenia w kółko przy nodze po placu, wykonywaniu w kółko jakiś komend, czyli robienie czegoś, co kompletnie nie pomoże psu w radzeniu sobie w codziennym życiu, a tylko albo stłumi się w nim emocje, które po czasie wybuchną przy jak najmniej oczekiwanej sytuacji, “nauczą” tego psa wyuczonej bezradności, bądź też będzie się poprzez ciągłe wymuszanie czegoś na psie pchało się go w agresję.

Tak na logikę, jeżeli nasz pies nie radzi sobie ze wszystkim dookoła, jeżeli wielu rzeczy nie zna, nie został z mnóstwem rzeczy prawidłowo zaznajomiony, nie potrafi kontrolować swoich emocji w wielu sytuacjach, to jak ma mu pomóc i w czym pomóc na przykład ciągłe kazanie mu siadania? 🤦‍♀️ Ludzie bardzo często oczekują, że ich psy maja być posłuszne, mają być na każde skinienie, mają wszystko znosić i “kochać” cały świat. I przez takie właśnie nieprawidłowe myślenie “łamie” się psią psychikę. Bardzo często przez nieprawidłowe zachowanie ze strony człowieka zabija się dumę w psach, ich charakter i sposób bycia. Bardzo często niestety widzi się, jak z mądrych, bardzo rokujących psów ich właściciele “tworzą” psy agresywne, psy aspołeczne, psy z depresją.

Psy mają być sobą, mają mieć swój charakter, a kiedy są zrozumiane przez swojego przewodnika, są mądrze prowadzone przez życie, są spełnione, szanowane, wtedy rewelacyjnie współpracują ze swoim przewodnikiem, mają do niego również duży szacunek, a co za tym idzie, zawsze ponad wszystkim widzą swojego człowieka, a człowiek przez to ma nad swoim psem mądrą kontrolę. I w takim układzie widać tą ogromną więź, to zrozumienie i współpracę. I kompletnie nie trzeba znęcać się nad swoim psem, źle go traktować, nie szanować, bo przez takie niepożądane zachowania ze strony człowieka pies jest przy nim, nie dlatego że chce być, a dlatego, że musi i że nie ma innego wyjścia.

Nauczmy się patrzeć na swoje psy, jak na istoty żywe, które mają swoje emocje. Pomyślmy, ile te psy muszą znosić w tym bardzo trudnym dla nich ludzkim świecie, gdzie przebodźcowanie środowiska mamy ogromne. Wspomagajmy swoje psiaki, kochajmy mądrze, zapewniajmy ich potrzeby i mądrze przygotowujmy do życia i mądrze je prowadźmy. Ale, żeby tak było ludzie jeszcze dużo muszą zrozumieć i się nauczyć chociaż podstaw prawidłowej psiej komunikacji ☝️ Dlatego jeżeli pragniemy mieć fajnego, myślącego, mądrego, kontaktowego psa, uczmy go mądrze życia, inwestujmy w mądrą naukę, korzystajmy z usług doświadczonych osób w tym temacie, a na pewno nie tresujmy i nie słuchajmy “znawców”, którzy oprócz głupiego gadania i złego traktowania zwierząt nie mają nic mądrego do zaoferowania ☝️