Każdy z ludzi jest inny, każdy ma inny poziom myślenia, każdy chce coś innego.

Każdy z ludzi jest inny, każdy ma inny poziom myślenia, każdy chce coś innego, jedni traktują swoje zwierzęta z należytym szacunkiem, rozumieją je, szanują, zapewniają im to, co potrzebują, mądrze kochają, a inni. No cóż, dla nich ich pies to tylko rzecz i coś co trzeba za wszelką cenę wytresować i szczytem “umiejętności” u takiego psa jest siadanie, albo warowanie na komendę, albo “miłość” do piłki, czyli piesek “kocha” swojego przewodnika tylko wtedy, gdy ten w ręku trzyma piłeczkę 🙈 Czyli “miłość” za przedmiot i fiksacja w pełni 😫 Dla mnie żadnym wyznacznikiem mądrości psa, nie jest, to, aby karnie jak robot chodził przy nodze, często jeszcze podduszony na kolczatce, albo łańcuszku zaciskowym. To nie jest ani fajne, ani dobre, ani kompletnie nie potrzebne psu.

Psy, szczególnie w tych mocno dla nich dziwnych czasach, gdzie jest tak duże przebodźcowanie środowiska potrzebują całkiem czegoś innego, innej nauki, a przede wszystkim zrozumienia. Pies tresowany – to pies niezrozumiany 😫 Takie psy poprzez okropne traktowanie, często pobudzanie, a potem karcenie, mają mnóstwo problemów natury psychicznej i fizycznej. Psy te cierpią tak samo jak te wszystkie biedne zwierzęta w cyrku 😫 A w codziennym życiu kompletnie z niczym sobie nie dają rady, nie panują nad swoimi emocjami, nie umieją funkcjonować w codziennym życiu z ludzką rodziną. Ale wielu ma na to swoje “sposoby”. W domu tylko i wyłącznie siedzą w klatkach 😫 U nas każdy pies jest szanowany, zrozumiany i dzięki umiejętnej pracy, mądremu prowadzeniu go w życiu, wspaniale odnajduje on się w ludzkim życiu, w ludzkiej rodzinie. Taki pies jest normalny, na nic zafiksowany, nie muszę trzymać w ręku piłki patyczków, szarpaków, aby mnie widział i “kochał”.

Moje psy są mądre, myślące, chcą bardzo być przy swoim człowieku, wspaniale odnajdują się w wielu sytuacjach, normalnie żyją sobie w środowisku domowym z rodziną, są bardzo oddane i wpatrzone w swoich ludzi, jak w obrazek 🙂 I tak samo w psim Collegu LikeDog prowadzimy naszych psich uczniów i tą ogromną mądrą miłość zaszczepiamy w ich ukochanych właścicielach. No niestety nie we wszystkich się da, ale to wtedy są ci, dla których pies to rzecz do wytresowania i na szczęście dla nas, a na nieszczęście dla danego psa, nasze “relacje” trwają krótko…