Kolczatkom stop!

Tak bardzo prosimy w imieniu psiaków. Wiem, że o tym już było. Tak dla przypomnienia w imieniu psiaków co jakiś czas będę się powtarzać. Jeżeli kochasz swojego psa, to nie zakładaj nigdy na jego szyję tych strasznych narzędzi tortur, czyli kolczatki i wszelkich łańcuszków i obroży zaciskowych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak krzywdzisz tym swojego psa. Kolczatki powodują ogromny ból. Stwarzają przy tym ogromny dyskomfort. Nie chcę już pisać, abyś spróbował założyć to na siebie, ponieważ kiedyś zaproponowałam to pewnemu państwu, których pies chodził na kolczatce i państwo zbyt dosadnie wzięli to sobie do serca. Właścicielka o mało co, a skończyłaby ze strasznymi dziurami w szyi. Po tym incydencie państwo raz i na zawsze pozbyli się tej okropnej kolczatki, będąc przy okazji w wielkim szoku, że przez tyle czasu zadawali taki ból swojemu psu. Ty lepiej tego nie rób, ale na pewno masz wyobraźnię i potrafisz to sobie wyobrazić, jak cierpi pies. Z jakim bólem musi się zmagać podczas spacerów. Zresztą, jeżeli rozgarniesz sierść, to z łatwością dostrzeżesz zaczerwienioną skórę i ślady po kolcach.

Tak samo wygląda sytuacja ze wszystkim łańcuszkami zaciskowymi. Psy duszą się na nich i z trudem łapią powietrze. Wszelkie łańcuszki zaciskowe sprawiają psu ogromny ból, a do tego często doprowadzają do uszkodzeń szyi. Pies w takim łańcuszku nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, a to przecież ma swoje następstwa w postaci zaburzenia krążenia krwi. Coraz częściej mówi się też o tym, że używanie tych rzeczy powoduje osłabienie wzroku i ślepotę.
Musisz również pamiętać, że to właśnie te wszystkie straszliwe akcesoria przyczyniają się do powstawania lęku lub agresji wobec innych psów i ludzi. Gdy pies zostaje szarpnięty, lub podduszony w momencie, gdy był na czymś skoncentrowany, wówczas z tym czymś będzie kojarzył ból.

Mam nadzieję, że ten tekst zmieni wielu psiakom komfort życia, że ich właściciele wyrzucą te wszystkie akcesoria powodujące awersję i sprawią swojemu pupilowi miękką, wygodną obrożę, których mamy teraz pod dostatkiem lub fajne, wygodne szelki. W żadnym razie nie mogą to być szelki zaciskające, gdy pies ciągnie. Tak samo, jak pozostałe nieprzyjemne akcesoria, są dla psa bardzo nieprzyjemne, powodują ból i ograniczają ruchy.

Drogi właścicielu, Ty, ja, oni- nie mamy prawa narażać naszych psów na ból, tylko dlatego, że nie potrafimy poradzić sobie z ich ciągnięciem.My ludzie nie mamy prawa powodować bólu u zwierząt, szczególnie, że można go łatwo uniknąć. Trzeba tylko chcieć i nie być katem dla swojego psa.