Amon

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Aby dobrze funkcjonować z psem w codziennym życiu, świadomość właściciela to podstawa. A żeby nabyć tą świadomość, należy w warunkach kontrolowanych przeprowadzić przeróżne symulacje i pozwolić podczas nich psu być sobą, aby nastepnie wypracować odpowiednie dla danego przypadku strategie radzenia sobie w przeróżnych sytuacjach -> http://www.likedog.pl/swiadomosc-wlasciciela-to-podstawa/

 

Filmik nr 1.

Symulacja. Sprawdzanie reakcji na obiekt w ruchu prowadzony przez człowieka.

Próby na razie znikome zastopowania psa podczas takiego nakręcenia się na obiekt.

 

Nasz psi uczeń to bardzo mądry i uczuciowy psiak, u którego na samym początku zdiagnozowałam agresję łowczą. Musimy zdawać sobie sprawę, że wiele zachowań psich, które są szokujące dla ludzi nie jest “wyleczalnych”, ale trzeba szukać takich rozwiązań i takich strategii, aby umieć żyć z takim psem i z tym, co jest już w jego głowie “zaprogramowane”. Bowiem geny mają dość duży wpływ na rozwój zachowań agresywnych. Bardzo wiele osób pewnie widząc tak zachowującego psa próbowało by go “złamać” na wszelkie sposoby. Jeżeli ktoś choć przez chwilę pomyślał, że zrobiłby z takim psem porządek, to kompletnie nie zna się na psiej psychice. Nigdy przy próbie pracy z psem nic nie da stosowanie przemocy i jeżeli ktoś by wpadł na taki beznadziejny pomysł, to jego zachowane byłoby karygodne. A poza tym nawet jeśli ktoś by myślał, że poprzez stosowanie przemocy udałoby mu się stłamsić psa i nawet by tak mu się przez chwilę wydawało, to zawsze niech pamięta, że to tylko chwila a później pies odda wszystko z nawiązką a po drodze popadnie w wiele problemów.

 

Z psem wykazującym mocne zachowania łowcze należy umiejętnie żyć, postępować, kontrolować środowiskiem zewnętrznym. Musimy się ze wszytkim bardzo wyważać. Nie można psa wprowadzać w duże pobudzenie, ponieważ pobudliwość, reaktywność, impulsywność bardzo sprzyjają nasileniu agresji. Musimy też zdawać sobie sprawę przy agresji łowczej, jak i zresztą wielu innych rodzaji agresji że mimo przeprowadzonej prawidłowej socjalizacji w szczenięctwie, podczas dojrzewania i przechodzenia w fazę dorosłości wszystko nam się nasili i może nam się wydawać, jakby pies zapomniał, co wcześniej znał. Zawsze musimy mieć na uwadze, że w dużym stopniu źródłem tych zaburzeń zachowań są geny i struktura mózgu. Pracując z takim psem bardzo ryzykując symulujemy różne sytuacje, aby wyrobić strategie radzenia sobie w wielu sytuacjach.

 

“Lecząc” takiego psa nie dojdziemy do takiego stanu, że będzie można wprost powiedzieć, że nie stanowi on zagrożenia dla innych. Tutaj “leczenie” polega na głębokiej analizie, za uczeniem przewodnika przewidywania zagrożenia i ryzyka, zapobieganiu temu wszystkiemu, ograniczeniu go i umiejętności radzenia sobie z tym wszystkim i co najważniejsze, akceptacji. Dlatego dobrze, że nasz psi uczeń jest w rękach mądrych przewodników.

 

 

Filmik nr 2.

 

 

Filmik nr 3.

Symulacja. Sprawdzanie reakcji psa na stojący obiekt, który wcześniej był w ruchu.

Jak już wspomniałam wcześniej, Amon to bardzo mądry i uczuciowy pies, niestety na jego nieszczęście z bardzo dużymi zachowaniami łowczymi, które są ponad normę, następują z ogromnym wybuchem i są nieprzewidywalne. Nie jest fajną sprawą dla nikogo, jeżeli pies zaczyna polować i startować do wszystkiego co się rusza. I nie chodź tutaj o przelatujące zwierzęta, ale przeróżne obiekty w ruchu i w tym mamy też ludzi. I tutaj nie chodzi o “normalne polowanie” jak to niektórzy niedouczeni w temacie i nie umiejący czytać ze zrozumieniem myślą… Przy tego typu zachowaniu, które nie jest normalnym dla danej rasy zachowaniem a już patologicznym trzeba się bardzo nagłówkować, jak pomóc takiemu psu. Ktoś, kto nie jest uświadomiony w temacie, pomyśli, że “to doberman, on potrzebuje ruchu, trzeba to na coś przekierować” i takie tam inne wywody. Ja doskonale sobie zdaje sprawę, co psy w danym momencie teoretycznie potrzebują, a co się dzieje w praktyce.

 

Nie możemy tutaj przekierować psa z tak dużym wyrzutem pobudzenia w danych sytuacjach, bo dla nikogo nie skończy się to dobrze. Nie możemy przekierować psa na “zabawy” w typu “polowanie” ponieważ w tym wypadku im większym sukcesem zakończy się to “polowanie” tym większą będzie stanowić “nagrodę” dla psa, ale w tym wypadku pies się nie uspokoi po czymś takim, tylko będzie w kółko wyszukiwał sobie obiektów, ponieważ my czymś takim doprowadzamy do wzmocnienia pozytywnego. Bardzo ważne jest zapewnienie psu zapewnienie ujścia jego energii i popędów i można na to wymyśleć tyle opcji, ale problem zaczyna się w momencie, kiedy niestety widzimy, że to w zamiast dobrym, to zmierza w złym kierunku.

 

Właścicielka psiaka też nabyła go z myślą, że będą coś razem robić, uprawiać. Od początku psiak przejawiał duże problemy. Zanim do mnie trafił, był już u paru osób i jedynie jak skończył, to podwieszony na łańcuszku zaciskowym, co pogorszyło tylko jeszcze jego stan. Kiedy do mnie trafili właścicielka z psiakiem, Amon bardzo brzydko na nią patrzył, szturchał i początkowym moim priorytetem było wyrobienie między nim a jego właścicielką prawidłowej więzi.
Na samym początku zdiagnozowałam psiaka i stopniowo pracowaliśmy nad tym, aby wszystkim żyło się w miarę możliwości dobrze. Wszystko na spokojnie, humanitarnie bez używania jakiejkolwiek przemocy w dużym szacunku dla psa.

 

I teraz po przerwie, której się nie widzieliśmy jesteśmy na razie z Kasią jedynymi osobami, przy których właścicielka może długo postać przy nas i psiak nas nie zaatakuje, bo wyrobiłyśmy sobie u tego psa szacunek i wie, że nic mu nie grozi z naszej strony. Bo tak jak powtarzam to jest wspaniały pies, mający problemy, które są silniejsze od niego ‼️ Podczas naszej pracy i potem przerwy w pracy zawsze znalazł się jakiś “fachowiec” w temacie, który tylko to wszystko psuł.

 

Na filmiku pokazujemy, co się dzieje z psem, jak już sobie namierzy jakiś obiekt, jak silna jest chęć dopadnięcia tego i jak ciężko jest zapanować nad tak silnym psem. Robię to wszystko, bo chcę jak najlepiej pomóc psu i jego właścicielce. Nie chcę żeby jego właścicielka była zaszczuta, ukrywała się gdzieś z nim “po kątach”. No bo teraz po naszej przerwie Amon wyszukuje sobie wszystkiego, żeby do tego wystartować. I nie można tego przewidzieć często. Chęć polowania i fiksacyjnego śledzenia obiektu jest tak ogromna, że Amon zaczął jakiś czas temu wyszukiwać sobie pojedyncze mrówki. Dlatego my często ryzykując robimy dużo różnych symulacji, aby jak najlepiej pomóc psu. Bo nie ma nic gorszego jak nieświadomości właściciela i szok, kiedy idąc z psem, wykonuje on atak na innego człowieka. A utrzymanie takiego psa graniczy wtedy z cudem, więc trzeba sobie wprost powiedzieć, że taki pies jest zagrożeniem dla innych. Właścicielka psiaka, wiedząc już, co może się stać zaczęła unikać wielu sytuacji, ale to do końca nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, bo w końcu nadejdzie jakiś moment, że nawet w lesie wyjdzie człowiek, że wybiegnie dziecko i trzeba mieć też alternatywę zatrzymania takiego psa. A żeby jak najlepiej pomóc psy, trzeba dać mu się “wykazać” w wielu przeróżnych sytuacjach ‼️ A naszym marzeniem jest, aby doprowadzić do tego, żeby jego ukochana właścicielka mogła chociaż coś zacząć robić ze swoim pism chłopakiem z tych rzeczy co chciała robić 😉

 

 

Filmik nr 4.

Staramy się w miarę normalnie przejść obok stojącego obiektu.

 

Przewodnik musi psiaka umiejętnie kontrolować i kiedy jest potrzeba blokować. Początki początków, ale jest dość dobrze, jak na to, co było.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Filmik nr 1.

U naszego psiego ucznia mamy do czynienia w dużym stopniu z zachowaniem łowczym, co już zdiagnozowałam na samym początku naszej pracy. Musimy zdawać sobie sprawę, że za skłonność do zachowań łowczych w pewnym stopniu odpowiedzialny jest czynnik genetyczny. Okoliczności, które wyzwalają zachowania łowcze, od czatowania do ataku mogą być dość zróżnicowane i często mało przewidywalne. W takich sytuacjach trzeba bardzo uważać i nie doprowadzać do nadmiernego pobudzenia jakimkolwiek różnymi “zabawami”, ponieważ pies sam w sobie staje się mocno pobudzony podczas polowania.

 

Wiadomym jest, że zewnętrznym czynnikiem wyzwalającym to zachowanie jest poruszający się osobnik. U takich psów zachowania do sekwencji polowania wyzwalają się na każdym kroku i mimo, że już wogóle przy zafiksowaniu jest ciężko cokolwiek zrobić, ale trzeba nad tym pracować, ponieważ każde machanie rękoma, trzymanie coś w ręku, podrzucanie przez przewodnika wyzwala w psie chęć ataku. Swojego czasu Amon już tak był zafiksowany, że nawet wyszukiwał sobie i polował na pojedyncze mrówki.

 

Pracujemy teraz mocno nad tym, aby ukochana właścicielka w wielu sytuacjach mogła swojego psiego chłopaka zatrzymać i uczymy go radzenia sobie z tym, aby nie reagował na jakiekolwiek ruchy , podrzucania, machania, bo to dla innych jest bardzo niebezpieczne i mimo kagańca, taki silny pies potrafi mocno przywalić człowiekowi. ‼️ Pamiętajmy, że nigdy za coś takiego nie wolno bić psa, ani na niego krzyczeć, kopać. Nawet jak się komuś uda stosując jakąkolwiek awersję względem psa zastraszyć go, to będzie to tylko na krótką metę. Taki pies prędzej czy później i tak wybuchnie i to jeszcze o stokroć większą siłą.

 

 

Filmik nr 2.

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie skutki może za sobą nieść brak kontroli nad psem z zachowaniami łowczymi. Jeżeli w umiejętny sposób nie wypracujemy pewnych strategii radzenia sobie z psem w różnych sytuacjach, może być ciężko, a nawet bardzo źle. To wszystko co się dzieje w głowie u psa wykazującego agresję łowczą jest silniejsze od niego. Wystarczy mały ruch, aby uruchomiła się sekwencja niepożądanych dla ludzi zachowań. Często dla takich psów dużym “obiektem” są małe dzieci i osoby starsze. U jednych i drugich występują przeróżne nieskordynowane ruchy, a to jest “rewelacyjną zachętą” do ataku. W różnych sytuacjach należy być bardzo wyczulonym, ponieważ nawet wzięcie dziecka na ręce i podrzucanie go wyzwoli w psie chęć ataku. Ta specyficzna forma agresji nigdy nie będzie do końca ” wyleczona”, ale można pracować nad tym, aby w jak najlepszy sposób umieć sobie z tym radzić. Więcej w opisie przy filmiku nr 1.

 

 

Filmik nr 3.

Uczymy psiego chłopca radzenia sobie ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach. Więcej opisów przy filmiku nr 1 i nr 2

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Filmik nr 1.

Symulacja spaceru z bodźcami rozpraszającymi.
Pracujemy nad tym, aby psi uczeń umiał się wyważyć na spacerze wśród rozproszeń. Tak naprawdę dla psa, który bardzo szybko potrafi się pobudzić i często sam sobie wyszukuje obiektów, wszystko może być dużym pobudzeniem, nawet gałęzie chwiejące się na drzewie. Praca i pomoc psu z takimi zachowaniami wymaga ogrom zachodu i nieustannego uczenia się spokoju i wyrozumiałości ze strony przewodnika. Nie można nigdy krzyczeć na psa podczas jego wyskoków, szarpać go, bić, czy cokolwiek robić przeciwko niemu. Taki pies potrzebuje dużo spokoju i zrozumienia.

 

Tak jak masz psi uczeń Amon, który mimo wielu swoich problemów jest wspaniałym i bardzo uczuciowym psem. Na filmiku Amon uczył się spokojnego chodzenia z Kasią, która jeszcze dodatkowo niosła lalkę, czego psi chłopak nie lubi, jak czymś się macha, ale musi się do tego przyzwyczajać i musi zrozumieć, że na to nie wolno się rzucać. We wszystkim bardzo mocno pomagał Mufasa.

 

 

Filmik nr 2.

Symulacja spaceru. Uczymy się radzić ze swoimi emocjami. Mufasa jako pies uczący i towarzyszący 🤗

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Bardzo dobrze przygotowany pies do radzenia sobie w codziennym życiu ma bardzo dobrą komunikację i ładnie pokazuje, co jest dla niego dobre, a co powoduje dyskomfort. To jest właśnie jeden z efektów prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji. Niestety bardzo wielu właścicieli mylnie myśli, że po przeprowadzonym prawidłowo procesie socjalizacji będą mieć psa, który dosłownie będzie “dawał pokłony” wszystkim napotkanym psom i ludziom. Pies dobrze zsocjalizowany + przewodnik, który doskonale go rozumie i w mig odczytuje jego psią “mowę ciała” będzie pokazywał, czy ma ochotę na spotkanie z jakimś psem, czy też nie i to również tyczy się ludzi.

 

Jak wiemy Mufasa, to pies uczący inne psy. Jest to pies bardzo stabilny emocjonalnie posiadający wysokie kompetencje społeczne. Jest to pies, który został wyuczony i ciągle jest uczony i musi być przeze mnie wyrównywany, szczególnie po bardzo ciężkich interakcjach z psimi uczniami, którzy są bardzo niestabilni emocjonalnie i niezrównoważeni psychicznie.

 

Na filmiku pokazany jest kawałek naszej pracy z naszym psim uczniem Amonem, który poprzez nie takie jak trzeba doświadczenia po drodze w życiu ma pewne problemy emocjonalne. Ale jego ukochana właścicielka nad wszystkim dzielnie pracuje i najważniejsze, że zdaje sobie sprawę z problemów swojego psa. Amon uczy się w spokojnego posiedzenia, bądź też wystania, kiedy ma dość blisko siebie innego psa. Mufasa odchodząc za mną robi duży łuk, pokazując w ten sposób, że nie chce wchodzić w żadne konflikty z Amonem i chce zejść mu z drogi. I to jest bardzo prawodłowe podejście do tematu psa bardzo zrównoważonego psychicznie. Ale żeby tak było, wszystko kosztuje mnie ogrom pracy 🙂

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Nasz psi uczeń dzielnie ćwiczył na drugim placu szkoleniowym na specjalistycznych zabawko-przeszkodach. Pracowaliśmy nad poprawieniem koordynacji ruchów, skoczności, koncentracji i poczucia równowagi.

 

 

Filmik nr 1.

Często jest tak, że w wyniku jakiejś blokady w głowie mogącej wynikać z wielu przyczyn, psiak ma kłopot z koordynacją i ze świadomością tylnych kończyn. Takie sytuacje są widoczne w wielu miejscach, ale nie każdy właściciel to dostrzeże na przykład podczas spaceru. Może być tak, że pies, który szedł po czymś bez problemu, nagle się blokuje, zachowuje się, jakby widział to pierwszy raz w życiu. Należy wtedy nic na siłę nie wymagać od psa, tylko go umiejętnie wesprzeć i zastanowić się co się dzieje. Nasz psi uczeń wspierany przez Kasię pomalutku zaczyna odnajdywać się na specjalistycznej zabawko-przeszkodzie (zwanej potocznie pomostem) specjalnie zaprojektowanej i zbudowanej na potrzeby pracy z psami.

 

 

Filmik nr 2.

Po przeprowadzonych umiejętnie specjalnych ćwiczeń wzmacniających pewność siebie, koordynację, świadomość tylnych kończyn, nasz psi uczeń już ładnie sobie poradził przechodząc most.

 

 

Po dłuższej przerwie nasz psi uczeń przyjechał do nas i musimy popracować nad wieloma sprawami.

 

Poprzez różne, nie takie jak trzeba spotkania z innymi osobami psi chłopak zaczął nieładnie reagować na ludzi i jego ukochana właścicielka nie wie tak naprawdę, dokąd się posunie. Nas psi chłopak przywitał bardzo ładnie, bo od początku naszych spotkań wyrobiliśmy sobie wszyscy między sobą duży szacunek i Amon ma od nas jasne przekazy.
Na całe zajęcia tylko raz psi chłopak nakręcił się przejeżdżającą osobą na rowerze koło ośrodka i dostałyśmy z Kasią po strzale w brzuch, ale było widać, że Amon przez chwilę zapomniał kto koło niego stoi. Nerwy zrobiły swoje.

 

 

Nasz psi uczeń wraz ze swoją uchochaną właścicielką dzielnie ćwiczyli na zajęciach.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog.
Resocjalizacja. Filmik nr 1

 

Pracowaliśmy z psim uczniem bardzo intensywnie nad tym, aby w wielu sytuacjach zaczął wystopowywać ze swoimi nadmiernym wybuchami, kiedy widzi inny obiekt w ruchu na przykład ruszającego się psa. U psiego chłopca mamy bardzo dużą dominację agresji łowczej. Przy takim zachowaniu należy być bardzo czujnym i uważnym. Jeśli jesteśmy na przykład w małym zamkniętym pomieszczeniu, to ten problem nie jest tak widoczny, kiedy na przykład będzie inny psiak i nie będzie się ruszał. Znaczy się i kiedyś był z tym duży problem, ale już zaczęło być dzięki systematycznej pracy coraz lepiej.

 

Cała sekwencja zachowania uaktywnia się właśnie, kiedy nasz psi uczeń widzi psa w ruchu, wtedy dostaje szału i chciałby zacząć polować na tego psa. I nie będzie tak zawsze, ponieważ gdyby spotkały się psy niestabilne emocjonalnie, to o ile nie doszło by do pogryzienia, to by na ile się dało bez przerwy się ganiały demonstrując swoje statusy. Dużo nieznających się osób wzięło by to za zabawę, ale to wcale nie byłaby zabawa. Tutaj takiego psa bardziej podnieca jak to tak można nazwać pies spokojny, opanowany i za wszelką cenę wypuszczony w ruch, zaczynający się bać i gubić.

 

Będąc z takim psem na spacerze, czy gdziekolwiek musimy być bardzo czujni i przy tak silnym psie zaprawieni w siłę, bo siła pociągnięcia w momencie wyskoku jest przeogromna. Muimy zdawać sobie sprawę, że okoliczności wyzwalające zachowania łowcze od czatowania do ataku mogą być bardzo różnorodne i często mało przewidywalne.

 

Pewne sprawy, jeżeli tym bardziej mamy odpowiedzialny za nie w pewnym stopniu czynnik genetyczny są bardzo ciężkie do przeskoczenia, ale wszelkimi spokojnymi metodami, bez użycia jakiejkolwiek awersji wypracowywujemy zachowania alternatywne i to aż do skutku.

 

W spokoju przewodnik musi zapanować nad pobudzonym psem, co jest jak już wcześniej wspomniałam ciężkie przy tak silnym psie, ale im więcej razy będzie wszytko powtórzone tak jak trzeba i przede wszystkim będzie panował duży spokój, to do psa zacznie docierać, że w wielu sytuacjach nie dostanie tego co chce i musi sobie poradzić ze swoimi niepożądanymi emocjami.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog.

 

Jak zawsze podczas sesji resocjalizacyjnych dużo pracowaliśmy nad wieloma sprawami, a potem nasz psi uczeń odpoczywał sobie w “domku” LikeDog.

 

 

‼ Bardzo przemyślana, systematyczna i ciężka praca popłaca.

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Filmik nr 1

 

Z naszym psim uczniem stopniowo idziemy do przodu. Teraz bardzo pomagają nam nasze psiaki, które robią mnóstwo dobrej pracy 🤓 Jak wiadomo, praca z każdym psem a już w ogóle jeżeli chodzi o psiaka z dużymi problemami musi być bardzo przemyślana i bardzo profesjonalnie poprowadzona. Podczas obserwacji i pracy z Amonem, zauważyłam jak mocno mamy do czynienia z agresją łowczą. Zresztą przeróżne symptomy zauważyła już ukochana właścicielka psiego chłopca przed zgłoszeniem się do mnie.

 

Najpierw musieliśmy odpracować i ciągle podczas naszych zajęć odpracowujemy zły socjal w szczenięctwie. A raczej jego brak. Naszym dużym sukcesem stało się to, że psi chłopak już bardzo ładnie patrzy na swoją ukochaną właścicielkę i w stosunku do swojej właścicielki nie ma już wysyłanej takiej agresji jak była na początku a już w ogóle jaka była bardzo widoczna podczas konsultacji.

 

Kiedy pojawiły się nasze psiaki, Amon bardzo źle na nie reagował. A nasza psia ekipa, to psy bardzo stabilne emocjonalnie i doskonale znające psią komunikację. Psi uczeń nic nie czytał poprawnie a sam wysyłał bardzo mylne sygnały. Wydawało się, że pokazuje drugiemu psu, że jest spokojny, nic nie chce, aby za chwilę go zaatakować… Nasze psiaki odchodziły, pokazywały że nie chcą mieć z Amonem do czynienia i widać było po nich dużą niepewność i strach.

 

Często jest tak, że psy mające mnóstwo problemów w temacie agresji nie mogą mieć do czynienia z innymi psami dla dobra wszystkich. Ale coś trzeba zrobić, aby pomóc właścicielowi, aby mógł poradzić sobie w sytuacji, kiedy na drodze pojawia się inny pies i ze swoim nie ma kontaktu. Za to jest jedno wielkie ujadanie, chęć dorwania drugiego psa i wyrywanie rąk, bo wtedy utrzymanie takiego rozwścieczonego psa graniczy z cudem, no i jest jeszcze ryzyko że właściciel zostanie pogryziony, jeżeli psu nie uda się dopaść kogoś innego. To już też zaczęliśmy bardzo ładnie odpracować, a do tego wszystkiego trzeba było dość wieloma etapami, aby w końcu z psem był jakiś kontakt. I najważniejsza sprawa‼. Wszystko humanitarne, bez żadnej awersji‼

 

Teraz zrobiliśmy ogromny krok do przodu, ale wszytko na razie ostrożnie. Najpierw zostały wykonane przygotowawcze ćwiczenia wyciszające a następnie w “domku” LikeDog stopniowo działałyśmy tak, aby Amon był w bardzo bliskiej odległości koło innego psa, w tym wypadku Roxulki, która dostawała od Kasi umiejętne wsparcie.

 

Najpierw był duży szał, ale stopniowo, spokojnie zaczęło się nam trochę zmieniać. Później był Mufasa, który na początku czuł również duży strach, ale po umiejętnym moim wsparciu zaczął się wzmacniać. Wszystko zostało teraz wykonane w pomieszczeniu. W tym wypadku to było bardzo ważne, potrzebne i istotne. Nasz psi uczeń uczył się radzić ze swoimi emocjami w towarzystwie innych psiaków. Amon wykazywał przeróżny repertuar zachowań, ale też się dziwił że nikt nie wchodzil w jego “grę”. A tutaj psiemu uczniowi najbardziej chodziło o to, aby wpuścić sobie ofiarę w ruch. Wtedy mogłaby być wykonana następna sekwencja…

 

Dlatego bardzo ryzykownie, ale z zachowaniem środków ostrożności symulowana psia interakcja w wypadku takiego problemu musiała się odbyć w ograniczonym miejscu. Nie mogliśmy dopuścić do okoliczności, które wyzwoliły by zachowania łowcze, które zaczynają się często czatowaniem a kończą atakiem. A takim zewnętrznym czynnikiem wyzwalającym jest poruszający się obiekt.

 

Pies z agresją łowczą robi wszytko aby sprowokować drugiego psa do biegania, ucieczki. Drugi pies, który jest w to wypuszczony, po czasie ze stresu zaczyna się dziwnie, chaotycznie poruszać i wtedy staje się dla psa z agresją łowczą ofiarą. Na zajęciach jak zawsze wszyscy się mocno napracowali 🤓

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 2

 

Pod bardzo dużą kontrolą sprawdzenie psiego ucznia i obserwacja jego zachowań względem drugiego psiaka.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 3

 

‼ To nie jest zabawa ❌❌ A ile osób zapewne by pomyślało że piesek chce się bawić… Naszemu uczniowi Amonowi jest ciężko sobie poradzić ze swoimi emocjami w towarzystwie Roxulki. Jedno co bardzo by chciał, to puścić ją w ruch… Mamy tutaj dużo zachowań, które mogą bardzo zmylać i usypiać czujność drugiego psa.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 4

 

Oprócz Roxulki siedzi w “domku” LikeDog Mufasa. Nasz psi uczeń Amon na wszelkie sposoby próbuje wszystkich sprowokować. Jego emocje są przeróżne. W końcu trochę odpuszcza i przekierowuje się na coś innego. Razem z Roxulką obserwują za drzwi pierwszy plac w psim Collegu 🙂

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 5

 

“Myślę i myślę i chyba nie ma sensu ciągłe prowokwanie, bo nikt tego nie chce i każdy ładnie mi pokazuje, a ja się fajnie uczę”
Amon zaczyna się wyciszać i ładniej sobie radzić ze sobą w towarzystwie innych psiaków a to już duży sukces.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 6

 

Kiedy robiliśmy przerwy w sesjach i nasz psi uczeń wychodził na dwór, to Roxulka i Mufasa stali w drzwiach i obserwowali co robi Amon.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog. Cd. Filmik nr 7

 

Fajnie się nam w głowie robi, kiedy ciężka praca i często coś, co wydaje się niemożliwe zaczyna nam dawać efekty 🤓
Psi chłopcy, czyli nasz uczeń Amon i Mufasa odpoczywają sobie a Roxulka patrzy sobie, co słychać na dworze. Piękny widok 🙂

 

 

Nauka tolerancji widoku innego psa.

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗 Filmik cz. 1.

 

Do nauki Amona do radzenia sobie ze swoimi emocjami został dopuszczony mój Karmel. Czyli bardzo stabilny emocjonalnie, silny samiec. Słowo “dopuszczony” nie jest tutaj w dosłownym słowa znaczeniu, ponieważ psie spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Mimo że psich chłopaków oddzielała podwójna siatka, to w wypadku doskoczenia do niej niezabezpieczonego Amona i Karmela nic by nie pomogło to podwójne zabezpieczenie i zapewne jeżeli psy się by dopadły nie byłoby szans na rozdzielenie ich. Ten widok, że Amon stoi trochę spokojnie nie powstał od razu. Bardzo długo nad tym pracowałyśmy. Na początku nasz psi uczeń na widok Karmela dostał szału i szedł całym sobą na atak. Karmel bardzo długo ładnie pokazywał całym sobą, że go to nie interesuje, ale po wielokrotnej mocnej prowokacji poszedłby również na atak, gdyby na przykład Amon rzucił się na niego.

 

Dlatego podczas takiej rehabilitacji społecznej musimy zachowywać na ile się da wszelkie środki ostrożności, zachowywać duży spokój i mieć dużo siły. Bo rozwścieczonego psa często jest bardzo trudno utrzymać. Pies wrzucamy w taką wymuszoną poniekąd interakcje, jak w tym wypadku Karmel musi po czymś takim odpocząć i umiejętnie mieć “wyrównaną” głowę. Pies rehabilitowany, czyli nasz psi uczeń Amon uczony jest spokojnego wytrzymania przy przewodniku, kiedy w pobliżu pojawia się inny pies. Ma to duże znaczenie na spacerach. Tym bardziej że mamy tutaj do czynienia z agresją łowczą. Wiadomo jest, że do rozwścieczonego psa nic nie dotrze, żadna komenda, więc najpierw umiejętnie należy psa uczonego wyciszyć a następnie podczas sesji zaczynamy wprowadzać i stosować kontrolę werbalną, aby przewodnik mógł interweniować w niepewnych i ryzykownych sytuacjach.

 

 

Amon pod opieką ekipy LikeDog 🤗 Filmik cz. 2.

 

Na widok zbliżającego się spokojnie Karmela padła ze strony przewodnika komenda “nie” Amon jest uczony wtedy leżenia, stania bądź siedzenia, jak mu wygodnie przy przewodniku i nie atakowania.

 

 

Życie z psem, który jest tylko ukierunkowany w jednym celu jest ciężkie i dla przewodnika i dla samego psa.

 

Często mamy do czynienia z psami, u których w wyniku zaburzonego socjalu w początkowej fazie życia i po drodze różnych błędów jest ogromna niechęć do innych psów. I nie chodzi tutaj, że pies nie lubi jakiś psów, bo ma do tego prawo, tylko jedno co ma w głowie, to chęć dopadnięcia i co było jakiś czas temu widać podczas symulacji zagryzienia. Jeżeli pewne cechy są już bardzo mocno zakorzenione, bardzo ciężko jest odpracować wiele rzeczy, ponieważ konfrontacja psa z agresją łowczą z innym psem może skończyć się tragicznie. Życie z psem, który jest tylko ukierunkowany w jednym celu jest ciężkie i dla przewodnika i dla samego psa.
Dlatego małymi krokami próbujemy na wiele sposobów, aby wypracować w miarę spokojne zachowanie w towarzystwie innego psa. Aby przewodnik mógł spokojnie na ile to możliwe zapanować nad rzucającym się psem, do którego przestaje wszystko docierać w momencie namierzenia celu. Muszą być przy tym zachowane wszelkie środki ostrożności, ponieważ częste wyładowanie w momencie nie dorwania celu odbywało się na człowieku. Z ukochanymi właścicielami psiego chłopaka wypracowaliśmy już trochę strategii. To że psi chłopak już wystał w niedużej odległości od psiaka, to już wielki sukces. Widać jak walczy ze swoimi emocjami. Ale wytrzymał 🤓

 

 

Psi chłopak i jego ukochana właścicielka dzielnie ćwiczyli w psim Collegu.

 

 

Psi chłopak bardzo ładnie współpracował ze swoim ukochanym właścicielem.

 

Podczas ćwiczeń było widać zgraną pracę między Amonem i jego właścicielem. Psiak był umiejętnie prowadzony i nakłaniany do myślenia i do samodzielnego zmieniania pozycji ciała.

 

 

Jak zawsze ukochani właściciele psiego chłopca dzielnie z nim pracowali.

 

Skupialiśmy się nad doskonaleniem koordynacji, świadomości tylnych kończyn, koncentracji i równowagi.

 

 

Ukochani właściciele dzielnie pracują ze swoim psim chłopakiem.

 

Mamy już minimalne sukcesy, że kiedy Amon nakręca się na dany obiekt w ruchu, to nie atakuje swojej właścicielki. A chęć ataku na inne obiekty jest potężna i po wstępnej symulacji wiemy, że bardzo „umiejętnie” jest wykonywana sekwencja zabijania. Na razie nie ma szans, aby doprowadzić do jakiejkolwiek luźnej psiej interakcji, ponieważ skończyłoby się to bardzo źle. Amon kompletnie nie czyta zrównoważonych, spokojnych psiaków, które całe sobą wysyłają do niego cały repertuar sygnałów uspokajających. Podczas interakcji kontrolowanej, siatkowanej mamy widoczny bardzo silny system namierzania z chwilowym pozornie wyglądającym obrazem wyciszonego psa. Jest to bardzo zgubne i mylne, ponieważ wyrzut kortyzolu tak mocno zalewa głowę psa, że przestaje on w danej chwili kontaktować z zewnętrznym światem i jedno co potrzebuje jego głowa, to dopaść obiekt. Ktoś kto źle by zinterpretował takie zachowanie, mogły mylnie pomysleć, że psiak się uspokaja i nie chce atakować… Podczas tej całej pracy mamy też fajne małe sukcesy, kiedy psi chłopak zaczyna reagować na przywołanie z tak mocnych sytuacji. Przy takich zafiksowaniach, które najprawdopodobniej zostały wydobyte i „nagrodzone” jako u szczeniaka przed trafieniem do obecnego domu, takie wypracowania pewnych alternatyw to bardzo dużo. Najważniejsze i duża zasługa jest w tym, że psiak ma bardzo mądrych i rozsądnych właścicieli, którzy zdają sobie sprawę z powagi problemów u swojego psiaka, który pomijając wszystko jest szalenie mądrym psem.

 

 

Wyrzut ogromnych nerwów podczas przechodzenia w pobliżu stojącego spokojnego psa i przekierowanie swojej agresji na leżącego dużego misia. Musimy sobie zdać sprawę, że został by złapany ktokolwiek stojący akurat w zasięgu psiaka.

 

 

Psi chłopak ładnie i ze spokojem skupia się w „domku” LikeDog nad wyjadaniem smaczków.

 

Żadnego zdenerwowania, jednym słowem dobrze został psi chłopak do tego przygotowany. A teraz poprzez taki sposób stymulujemy dalej głowę. Psiaki, które są nerwowe, „limbiczne”, zablokowane, wycofane nigdy nie powinny z „marszu” korzystać z tego typu rzeczy, ponieważ mogą popaść w jeszcze większą frustracje. Dużo jest przeróżnych rzeczy do nauki i zabawy dla psiaków, ale ze wszystkiego trzeba umieć korzystać i zawsze pamiętajmy, że każdy psiak jest inny.

 

 

Psi chłopak bardzo ładnie czekał na zadanie w “domku” LikeDog. Uczymy się wytrzymania w spokoju i skupieniu i powoli daleko za sobą zostawiamy wymuszanie na przewodniku.

 

 

Psi chłopak bardzo dzielnie uczył się ze swoją ukochaną właścicielką.

 

Przed nami jeszcze dość pracy, ale idziemy stopniowo do przodu. Duża zasługa jest w tym wszystkim właścicielki Amona, która jest bardzo uważną i systematyczną ludzką uczennicą i właściciela psiego chłopaka, który również sumiennie pracuje ze swoim czworonożnym przyjacielem.

 

 

Dzielnie pracujemy 🙂

 

Mój psi uczeń Amon i jego ukochana właścicielka dzielnie pracują w psim Collegu LikeDog 🙂

 

 

Zapoznanie z Amonem.

 

Psi chłopak niedawno został przez swoich właścicieli zakupiony w późniejszym wieku, niż powinien i zamieszkał w Polsce. Na konsultację Amon przyjechał ze swoją ukochaną właścicielką, która chce pomóc poradzić swojemu psiemu chłopakowi ze swoimi problemami i niepożądanymi zachowaniami. U Amona mamy dość dużo do odpracowania. Psiak miał próby tradycyjnej tresury w Pile, która choć bardzo krótka źle się odbiła na jego psychice. Amon to mądry psiak, tylko musimy tą mądrość przekierować na odpowiednie tory. Bierzemy się do pracy, trzeba konkretnie nad wszystkim popracować, aby psiakowi i jego ludzkiej rodzince cudownie się żyło, bo to jest dla mnie najważniejsze. Na początku ukochana właścicielka psiaka dostała zadanie wyrzucenia łańcuszka zaciskowego z szyi psiego chłopca.