Baszka

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Najpierw mały zbuntowany, wycofany berbeć stawiał pierwsze kroki w psim Collegu pod okiem swojego psiego nauczyciela Mufasy 😍, a teraz już większa, dumna, pewna siebie psia dziewczynka uwielbia wypoczywać i czuje się bardzo dobrze w towarzystwie swojego psiego nauczyciela i już przyjaciela 😍.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasze dwie psie uczennice na spokojnie poznawały się w psiej szkole. Bejli miała na początku małą chwilkę, że chciała brzydko Baszę zaczepić, ale Baszka, nasza mega charakterna psia uczennica już posiadła znaczną wiedzę odnośnie psiej komunikacji, dzięki bardzo ciężkiej pracy naszych psich nauczycieli Mufasy i Karmela i ładnie pokazała, że takie zaczepki są bez sensu. Kiedy Basza do nas trafiła, była strasznym małym dzikusem bojącym się wszystkiego chciała wszystkich gryźć i nas i swoich psich nauczycieli, zresztą w domu już nieładnie skakała i gryzła jednego z właścicieli. Na początku jak wpadała do “domku” Likedog, to robiła taki kipisz, że w środku wyglądało, jakby przeszło tornado 🙈 Mimo, że psia dziewczynka mieszka u siebie w kojcu, u nas może i ma prawo korzystać ze wszystkiego, a wręcz to jest wskazane, ponieważ właśnie w tak przygotowanych miejscach pies uczy się prawidłowych zachowań, prawidłowych reakcji na wszystko, prawidłowej komunikacji, radzenia sobie ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach, prawidłowego odpoczynku i poznaje mnóstwo rzeczy, dźwięków, struktur i powierzchni. Gdyby taki pies został zakupiony, odizolowany i pozostawiony sam sobie i raz na jakiś czas wypuszczany, to wyrósł by na strasznego dzikusa, psa kompletnie niestabilnego emocjonalnie i stwarzałby zagrożenie dla otoczenia w którym by przebywał. Ale to wszystko już Baszce nie grozi.

 

Basza nabywa umiejętną naukę w psim Collegu, jest mocno wyrównywana, wzmacniana, jak przystało na przedstawicielkę swojej rasy. W domciu chodzi z jednym ze swoich właścicieli na spacerki, toleruje swoją rodzinkę, jest przyzwyczajana do wielu rzeczy, jak sobie radzić w towarzystwie dzieci, szczególnie jednej bardzo malutkiej. Na nas już od dawna nie ma żadnych brzydkich skoków, co na początku Basza miała w zwyczaju, czyli uderzyć z całej siły w człowieka, a następnie zjechać pazurami po rzeczach, albo z juz kawałkiem rzeczy. Mnóstwo bardzo ważnej pracy zostało jak na ten czas wykonane i oby to utrzymywać i nie dopuścić, aby taki pies, zresztą jak żaden nie został pozostawiony sam sobie, bo wtedy on sobie obiera swoją drogę w życiu, ale ta droga ma zawsze bardzo zgubne skutki.
Bejli, nasza psia uczennica powolutku się wycisza, wychodzi już ze swojego pobudzenia, które towarzyszyło jej na każdym kroku, nie gryzie już tak mocno swoich ukochanych właścicieli i coraz lepiej zaczyna jej wchodzić nauka do główki. ‼️ Pamiętajmy, że umiejętne przygotowanie psiaka do życia, to nie kazanie siadać mu na zawołanie. To nic nie wznosi do nauki w codziennym życiu, gdzie się pracuje nad tym i robi wszystko, aby mieć stabilnego emocjonalnie psa‼️

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Chwilka na odpoczynek między ćwiczeniami w “domku” LikeDog. Trzy różne psiaki, trzy różne charaktery i piękna wspólna współpraca i spokojny, zgodny wypoczynek. Na pewno bez wcześniejszej pracy nikt by tak ze sobą w zgodzie nie przebywał. Basza ta bardzo charakterna psia dziewczynka jest w początkowej fazie nauki i jest wielką szczęściarą, że jedna z jej ukochanych właścicielek bardzo mądrze i przewidywalnie myśli i zdaje sobie sprawę jak ważna jest umiejętna i mądra nauka dla psiaka. Basza kiedy do nas na początku przybyła, bała się mnóstwa rzeczy, odgłosów, żyła sobie już znacznie w swoim świecie, nic nie umiała, bardzo nieładnie podchodziła do innych psiaków, na ludzi brzydko skakała. Teraz Baszka nam się pięknie zmienia. Przede wszystkim robi się coraz bardziej myśląca i rozumna. Mimo różności naszych psich uczniów, łączy je mocno jedno 🙂 Każde z psiaków uwielbia przebywać w swojej ukochanej psiej szkole 😍

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Najpierw nauka, potem fajne ćwiczenia i zabawy, a potem zadowolone i zmęczone psie towarzystwo przyszło na odpoczynek do “domku” Likedog.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Dwie nasze psie uczennice Basza i Karma, a należy podkreślić, że bardzo charakterne przedstawicielki swoich ras, bardzo dzielnie ćwiczyły wraz ze swoim psim nauczycielem Mufasą. Nasza psia uczennica Bryzka wszystkiemu się na spokojnie przyglądała, a nasz psi uczeń Wedziu zajęty był wyszukiwaniem smaczków, ale na chwilę skontrolował sytuację. Wszystkie psiaki bardzo dobrze się czuły w swoim towarzystwie. Każdy przy każdym bardzo ładnie się wyważał, szczególnie Basza w stosunku do tego, jaka była na początku, rewelacyjnie radziła sobie ze swoimi emocjami. Jak zawsze rewelacyjne zajęcia, mnóstwo nauki, obserwacji, mądrze poprowadzonych interakcji, a wszystkie psiaki po takich zajęciach wyuczone, pozytywnie zmęczone, zaspokojone i szczęśliwe.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Kiedy nasza psia uczennica Hera i Mufasa położyli się, żeby sobie poleżeć i odpocząć, to nasza charakterna psia uczennica Basza popatrzyła, pomyślała i wśliznęła się koło swojego psiego nauczyciela i też się położyła. W ten sposób psiak uczy się przebywać z innymi psiakami i przede wszystkim uczy się spokojnego wypoczynku, a z tym ma duży kłopot mnóstwo psów.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Dla dobrego samopoczucia psiaków i dla prawidłowego ich rozwoju psychicznego i również fizycznego, bo wszystko ma ze sobą bardzo duże powiązanie, bardzo pomocne i bardzo ważne są spotkania z innymi psami. Ale ‼️ Nie każdy pies ma mieć kontakt z każdym psem ⛔ To nie o to chodzi a jak często mają się spotkać dwa niestabilne emocjonalnie psy, nie znające psiej komunikacji, to lepiej, żeby nie doszło do takiego spotkania, bo psy nic dobrego się od siebie nie nauczą, a wręcz przeciwnie. W naszym psim Collegu kładziemy bardzo duży nacisk na to, aby nasi psi uczniowie, oczywiście na ile jest to możliwe, uczyli się jak najlepszych rzeczy od naszych umiejętnie do tego przygotowanych psiaków. Nie ma nic lepszego, niż to, że pies uczy się od mądrego, stabilnego emocjonalnie psa, znającego doskonale psią komunikację. Stabilny emocjonalnie psiak, bardzo mądrze i umiejetnie uczy na przykład psie maluchy poznawać wszystko, co się dookoła dzieje, rozumieć to, akceptować i nie bać się tego. Bo wiadomym jest, że dla takich psich maluchów wszystko dookoła jest obce, nieznane, budzące ciekawość, ale też i mnóstwo strachu. Do takiej nauki doskonale jest specjalnie przygotowane nasze środowisko zróżnicowane na pierwszym placu szkoleniowym. Na zajęciach Mufasa, Karmel i nasza psia uczennica Hera bardzo ładnie uczyli życia nasze dwie małe psie panny, charakterną Baszke i charakterną Karmę.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Na spokojnie ruszyliśmy na drugi plac szkoleniowy rozpocząć ćwiczenia. Basza uczy się również akceptacji szelek i chodzenia na smyczy, tolerowania smyczy i nie gryzienia jej. Psia dziewczynka na spokojnie również poznaje wszystkie nowe elementy na drugim placu szkoleniowym i stopniowo będzie wszystko poznawać.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasza psia uczennica zaczęła poznawać przeróżne powierzchnie i można zobaczyć jak dużo emocji ją to wszystko kosztowało, a wszystko było robione w tempie Baszki, psia dziewczynka robiła wszystko spokojnie, powoli. Trwało to chwilę, ale z wrażeń Baszka aż się położyła. Tutaj bardzo chcę podkreślić jak często właściciele zapewne z niewiedzy wymagają od swoich psiaków znajomości wszystkiego dookoła, tego żeby po wszystkim chodziły, niczego się nie bały i w ogóle od razu wszystko rozumiały. I często przechlapane mają rasy, które z automatu uznawane są za “mocne” i “silne”. Nie wiem, skąd panuje takie prymitywne przekonanie, że te psy rodzą się ze znajomością całego świata. I nie dając nic od siebie, w kółko się tylko od nich wymaga i wymaga. A jak nic nie wychodzi, to się poniża takiego psa, twierdząc że nie jest przedstawicielem swojej rasy 😱 A to tak nie działa. Każdego psiaka należy umiejętnie do wszystkiego przygotować, ze wszystkim zapoznać, popracować nad wieloma rzeczami, nie wolno nic na siłę wymagać i nie wolno nic robić pod przymusem. I spokojnie, stopniowo wprowadzać psiaka w tajniki ludzkiego życia i przygotowywać do radzenia sobie ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach, szczególnie, jak taki psiak będzie obcował z dziećmi.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasza psia uczennica wie, przy kim się najlepiej odpoczywa 🙂 Przy swoim wspanialym psim nauczycielu Mufasie 😍

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Bardzo spokojnie i umiejętnie trafiamy do główki tej naszej charakternej, ale jeszcze dość “dzikiej” psiej dziewczynki. Mała na ile się da będzie się uczyła poprawnych psich manier, żeby dawała sobie radę w codziennym życiu, żeby umiała funkcjonować z dziećmi, kiedy będą przy niej, kiedy będą się przy niej bawić, biegać, jeździć na wszelkich rowerach, czy używać innych rzeczy. Baszka musi sie z tym wszystkim zapoznać, bo na razie co zobaczyła nowego w psiej szkole, to zaraz chciała sobie odreagować niefajnie na kimś, kto był najbliżej niej. Ja strasznie, zresztą jak wszystkich moich psich uczniów polubiłam tą agentkę 🙂

 

Na drugim placu szkoleniowym poprzez umiejętne ćwiczenia docieraliśmy do głowy psiej dziewczynki i było widać, jak dużo wysiłku psychicznego kosztowało ją zaczęcie myślenia, ale też z przyjemnością się patrzyło na to, jak mała zaczyna myśleć. Baszka też uczyła się tolerowania smyczki i chodzenia na niej i ładnie jej to zaczęło wychodzić. U siebie jeszcze gryzie jednego ze swoich właścicieli i szarpie smycz, kiedy próbuję z nią wyjść, ale wszystko na spokojnie. Basza poprostu musi się wszystkiego nauczyć i wszystko poznać.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

To nie jest zabawa ‼️‼️
Bardzo często właściciele kompletnie nie znają się na psiej komunikacji, nie odróżniają kiedy psy się bawią, a kiedy w stosunku do siebie zachowują się nie w porządku. Kiedyś na początku zachowywał się tak niefajnie nasz psi uczeń Majorek, ale dzięki nauce i przebywaniu ze stabilnymi emocjonalnie psami, zmienił się i coraz lepiej zaczyna się z innymi komunikować. I tutaj podczas krótkiej, chwilowej luźnej interakcji, takim nieładnym zachowaniem wykazała się nasza nowa psia uczennica Basza, która nieładnie doskakiwała do psiego chłopca i naskakiwała na niego. Major się spiął i chciał przyblokować Baszę jednocześnie pokazując jej, że nie podoba mu się to. Basza niestety jeszcze kompletnie nie “czyta”, nie zna się, nie respektuje psich sygnałów i dlatego zachowuje się jak mały dzikus. W takim wypadku zostało wszystko od razu przerwane przez ingerencję człowieka, bo nie wolno pozwolić na rozwijanie się takich niepożądanych zachowań, które bardzo często są później przenoszone na człowieka, a w wypadku Baszy już tak się dzieje. A należy sobie zdać sprawę chociażby z tego, ile ta psia dziewczynka będzie niedługo ważyła.

 

‼️ Pamiętajmy, aby nigdy nie czerpać z tego radości, zadowolenia, ani też nie myśleć, że nasz pies przejawiając takie zachowania będzie “silny”, “poradzi” sobie w życiu. Nic z tych rzeczy. Pies zachowujący się w taki sposób wpędzi tylko siebie i swojego właściciela w kłopoty, problemy i dużo nerwów. Dlatego Baszka będzie na spokojnie uczyła się poprawnej psiej komunikacji, ale najpierw musimy umiejętnie dotrzeć do jej główki i będzie się tak komunikować, jak teraz nasz psi uczeń Major.

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasza mała i bardzo charakterna psia uczennica Basza pod czujnym okiem swojego psiego “profesora” Mufasy zaczynała poznawać wiele elementów, struktur i powierzchni. Teraz powoli mogliśmy do tego przystąpić, jak z małą zaczęliśmy poprzez umiejętne wcześniejsze przygotowanie łapać kontakt. Baszce, która wcześniej się strasznie wszystkiego bała i poprostu nie znała bardzo się spodobało wchodzenie na różne niskie powierzchnie. No i tutaj oczywiście super sukces w początkowej nauce, że ani razu nie mieliśmy wyskoku do Mufasy. Za to był po nauce bardzo ładny wspólny odpoczynek 🙂

 

 

Baszka pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasza mała psia uczennica zaczęła na spokojnie poznawać “świat” w psim Collegu na specjalnie przygotowanym środowisku zróżnicowanym. Każde zobaczenie jakieś rzeczy, czegokolwiek bardzo dużo Baszę kosztowało. Widać mocno, że psia dziewczynka oprócz zapewne siedzenia w hodowli w kojcu w ograniczonym środowisku nic nie poznała. Później nabywając takiego psiaka, musimy się ostro nagłowić i napracować, aby taki pies trafiając do rodziny, jeszcze szczególnie gdzie są dzieci, stał się psem socjalnym, myślącym, stabilnym emocjonalnie. Baszę w wielu sytuacjach dość mocno podciągał Mufasa, który nie czuł się do końca fajnie w jej towarzystwie, ponieważ mała jak nie radziła sobie z widokiem czegoś, od razu startowała i próbowała atakować Mufase. Gdyby psia dziewczynka nie miała przy sobie innego psa, a znalazła by się w takiej sytuacji, że czegoś by się przeraziła, a narazie to wszystko ją szokuje, przeniosła by swoje nerwy i frustrację na człowieka, co zresztą już zaczęła robić. Na zdjęciu bardzo wyraziście widać, jak Basza jeszcze dziwnie wygląda po pierwszym zapoznaniu się z różnymi przedmiotami. Znaczny wytrzeszcz i ogólnie infantylny wyraz pychola. Ale na spokojnie będziemy pracować nad tym, aby psia dziewczynka umiała sobie radzić ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach.

 

 

Baszka. Konsultacja behawioralna.

 

Psia dziewczynka przyjechała wraz ze swoim właścicielem na konsultację behawioralną do psiego Collegu. Mała ma w przyszłości pilnować obejścia, ale najpierw trzeba zająć się bardzo wieloma ważnymi rzeczami i tak przygotować małą, aby dobrze funkcjonowała z ludzką rodzinką, aby nie była dzikusem i tolerowała dzieci, które podgryza. Obserwując zachowanie Baszki na środowisku zróżnicowanym, widać, że nie zna mnóstwa rzeczy, powierzchni i dźwięków. Trzeba małą ze wszystkim umiejętnie zapoznać i przygotować do radzenia sobie ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach.