Bronek

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Na filmie niewielki fragment naszej ciężkiej pracy podczas sesji rehabilitacyjnej. W sesji brał również udział nasz psi uczeń Drago. Bronek, który dzięki naukom w psim Collegu przy naszych stabilnych emocjonalnie psich profesorach już coraz ładniej czyta psią komunikację i coraz ładniej komunikuje się z innymi psami, co widać na filmie. Bronek czuje, że Drago ma niestabilne emocje, próbuje go uspokoić odwracając od niego głowę, a następnie odwraca się od niego całkowicie tyłem. Drago postanowił odpuścić i odszedł. Kto zna Bronia i widział, co ten niegdyś psi szachraj wyprawiał 🙈, kiedy widział innego psa ten wie, że jeszcze jakiś czas temu Bronek nie zachowałby się tak ładnie. Podczas interakcji bramkowanie, interakcja luźna bez przypiętych smyczek, ale oczywiście w zamkniętej przestrzeni w domku LikeDog, ze względu na nogę Bronka, która w najbliższym czasie miała zostać poddana kolejnej operacji po paskudnym złamaniu.

 

Film nr 1.

 

 

Film nr 2.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Film nr 1.

Naszych psich uczniów Bronka i Melisę – łączy jedno, zarówno Mela jak i Bronciu mają cudowne domy i wspaniałych właścicieli, którzy w wychowywaniu swoich psich przyjaciół popełnili wiele błędów, jednak błędy te wynikały przede wszystkim z miłości oraz niewiedzy, a teraz wszyscy dzielnie pracują nad tym, aby wszystko odpracować i aby wszystkim się ze sobą dobrze żyło na codzień. Te dwa psiaki przy eskalacji swoich wszystkich problemów i frustracji nie wytrzymały i zaczęły atakować. Kiedyś przed rozpoczęciem pracy, osobno z Meliską i osobno z Bronciem nie było nawet mowy o tym, żeby te dwa psy ustały spokojnie na widok innego psa.

 

Melisa i Bronek są w trakcie trwania resocjalizacji przeprowadzanej w psim Collegu LikeDog 🤗 Dzięki nauce przy naszych stabilnych emocjonalnie psich profesorach obydwoje pięknie zaczęli uczyć się poprawnych psich zachowań i powoli sukcesywnie, dzięki naszej ciężkiej pracy zaczęli odbudowywać i uczyć się poprawnej psiej komunikacji. Kiedyś na sam widok psa odrazu atakowali nie myśląc nad tym co robią i mając w głowie tylko jedno – dopaść psa. W tym miejscu jak zawsze duże uznaje dla psiego profesora Mufasy i Karmela, którzy rewelacyjnie radzili sobie z agresywnym zachowaniami Meli i Bronka ucząc ich, że jest to zachowanie bardzo złe i niedopuszczalne w kontaktach z innymi psami. Takie psy jak Mela i Bronek z tak zaburzoną psią komunikacją z jaką przyszły i wykazywaną agresją, maja ogromne szczęście, że mogą uczyć się od tak stabilnych emocjonalnie psów jak Mufasa. Dzięki naszej ciężkiej pracy mamy tak rewelacyjne efekty jak na filmie poniżej.

 

A na filmie nasz śpi uczeń Bronek i psia uczennica Melisa. Oba psiaki są puszczone, czyli nie ma kontroli przewodnika poprzez smyczkę. Melisa i Bronek są puszczone, dlatego że oba psiaki są już na tym etapie tak wypracowane, że nawet jakby doszło do jakiś konfliktowych sytuacji pomiędzy nimi bardzo ładnie reagują na słowo “nie”, którego były wcześniej przez nas regularnie i stopniowo uczone i teraz doskonale wiedzą, że na to hasło trzeba odejść od danej sytuacji. Pamiętajmy, że psy nie rodzą się ze znajomością rozumienia słowa “nie”, trzeba je tego nauczyć w mądry sposób ☝️ Luźniejsza interakcja Bronka i Melisy odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym z wielu powodów, a jednym z ważniejszych jest ten, że Bronek jest przed ponowną ciężką operacją nogi, którą kilka tygodni temu w szale swojego niebezpiecznego wariactwa i nakręcenia bardzo mocno i skomplikowanie połamał. nTo co widać na filmie nie jest zabawą. Melisa i Bronek jako oba bardzo charakterne psiaki próbują się “przestawić”. Widać, że towarzyszy temu wiele emocji. W tej demonstracji nie ma nic złego, koniec końców choć trochę to trwa, oba psiaki zczytują się obwąchując się, gdzie jeszcze wcześniej absolutnie i jedno i drugie nie pozwoliłoby sobie na to, co w świecie psów nie jest fajne, kiedy jeden pies nie może zczytać drugiego. Po takiej emocjonującej interakcji psiaki bardzo ładnie nauczone już przez swoich psich profesorów spokojnie odpoczywały sobie w swoim towarzystwie, nie zaczepiając się i nie wpuszczając w jakieś bezsensowne wariactwo i to w tym wszystkim jest najważniejsze – spokój i odpoczynek, z którym wiele psów ma ogromny problem.

 

 

Film nr 2.

Nasz psi uczeń Bronek i psia uczennica Melisa odpoczywają po sesji rehabilitacyjnej w “domku” LikeDog i bardzo ładnie wyważają się w swojej obecności. Nikt nikogo nie zaczepia, nie ma żadnego niepotrzebnego wariactwa.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Uwaga ☝️ Bronek mówi: 🙂
“O kurcze 😲 na spacerach byłem takim postrachem na dzielni. 😈 I w psiej szkole na początku też zademonstrowałem, co potrafię, a jak to podkreślił mój kochany właściciel to była połowa tego co potrafiłem 👿 Ale moje Panie nauczycielki prześwietliły mnie odrazu całego 🕵️ i tłumaczyły moim kochanym opiekunom do czego jestem zdolny. 😁🤦‍♀️ Ale to już było hen hen. Teraz wszyscy razem: moje panie nauczycielki 😊, psi profesorowie 😊, moi kochani właściciele 😊 pracują nad tym, abym był socjalnym, dumnym, kontaktowym psem, nie atakującym bez powodu. Nawet i mnie dziewczyny zaskoczyły 😲 trafiłem na mega silną płeć żeńska i mega charakterną, ale pięknie dzięki naukom w psim Collegu wypracowaną 😊, a że ja już też jakiś czas pobieram nauki w psiej szkole zaczynam coraz lepiej łapać psią komunikację 🐶 , to troszkę bardziej się zastanowiłem, zanim wykonałem jakikolwiek swój ruch w kierunku psiej koleżanki. 😉 Nigdy nie sądziłem, że może być ktoś bardziej charakterny niż ja 😂 ale ładnie się z psia koleżanką wyważyliśmy ze sobą. Moje Panie nauczycielki, którym ufam nad wszystkim czuwały i hmmm 🤔 kto wie może się nawet zakumpluje z tą charakterną psią dziewczyną 😊
P. S.
I z tego co wiem, to ta moja charakterna psia koleżanka zachowywała się kiedyś o stokroć gorzej niż ja, ale z tego co podsłuchałem to tam problemem były i psy i ludzie i nawet ukochane właścicielki mojej psiej koleżanki były w szoku, że moje panie nauczycielki były pierwszymi osobami od jakiegoś czasu, których nie zaatakowała ☝️😉”

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Nasi bardzo charakterni psi uczniowie trafiający do psiego Collegu, mający już na swoim koncie próby ataków, bądź wykonane ataki do ludzi, czy do innych psów po przeprowadzonym procesie resocjalizacji nie muszą kochać innych psów czy ludzi. Rehabilitując takie psiaki doprowadzamy przede wszystkim do tego, aby nauczyły się przebywać w towarzystwie innych psów i ludzi nie atakując ich. U takich psów, dzięki nauce przy naszych stabilnych emocjonalnie psich profesorach, odbudowujemy na ile się da psią komunikuje, aby nasi psi uczniowie w miarę poprawnie potrafili komunikować się z innymi psami respektując ich obecność. Nasz charakterny psi uczeń Bronek oraz nasza charakterna psia uczennica Bipi bardzo ładnie zachowują się przebywając w swoim towarzystwie. Nikt nikogo nie atakuje, oba psiaki nie wykazują żadnej agresji. Dodatkowo nasz psi uczeń Bronek bardzo ładnie odchodzi od Bipi nie wchodząc z nią w interakcje, gdzie wcześniej było to nie do pomyślenia. Oba psiaki bardzo ładnie radzą sobie przebywając na jednej ze specjalistycznych zabawko-przeszkód, specjalnie wybudowanej do pracy z naszymi psimi uczniami. Psi uczniowie dzięki pracy w psim Collegu mają bardzo dobrze wypracowaną świadomość tylnych kończyn, koordynację oraz co najważniejsze myślą nad tym co robią i gdzie wchodzą, rewelacyjnie radząc sobie ze zmianą struktur pod łapkami i przestrzennością. Każda taka nauka w psim Collegu LikeDog pięknie przenosi się później na codzienne życie psiaka z właścicielami, podczas wspólnych spacerów, wizyt w lecznicy, większych skupiskach ludzi i psiaków, pomiędzy którymi właściciel musi przejść ze swoim psiakiem.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog. 🙂

 

Zmęczony pozytywnie, zadowolony, wyuczony, to czas na wypoczynek. A w psim Collegu LikeDog każdy wypoczywa sobie, jak lubi wygodnie 🙂

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Po sesji resocjalizacyjnej nasz psi uczeń Bronek udał się na odpoczynek w “domku” LikeDog i wygodnie sobie przy mnie zasiadł i towarzyszył mi, kiedy robiłam sobie notatkę z dzisiejszych zajęć 🙂 Ale to jest charakterny psi chłopak 😎

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.
Nadrabiamy zaległości 🤗

 

Do Bronka już powoli zaczęło tutaj docierać, że nie uda mu się zastraszyć psiego profesora Mufasy, tak łatwo jak innych. 😎 Dlatego Bronek odpuścił sobie wyzywające wpatrywanie się w Mufasę, bardzo ładnie wycofał się i nie wszedł w drogę Mufasie, ale jak to Bronek musiał na boku swoje “pogadać” 🙆 i zrzucić emocje tarzając się.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Odpoczynek po dość trudnej sesji rehabilitacyjnej, ale najważniejsze, że udanej i z pozytywnym zakończeniem. Dwa bardzo mocne charaktery, dwa psiaki bardzo emocjonalne, ale też bardzo charakterne i wybuchowe, które bardzo ładnie się zmieniają. Dużo pracy wykonaliśmy, aby nasza dwójka psich uczniów w spokoju w bliskiej odległości nawet chciała przy sobie odpocząć. Ale nic nie było tak od razu i na wszystko potrzebny był czas. Wszystko wykonywane było jak zawsze w dużym spokoju, w sposób bardzo przemyślany. Oczywiście wszystkie względy bezpieczeństwa zachowane. Nasi psi uczniowie nie muszą się “kochać”, ale stopniowo uczą się sobie radzić ze swoimi emocjami w towarzystwie innego psa, o podobnym temperamencie. Efekty przeprowadzanych procesów resocjalizacji są później przenoszone na codzienne życie.

 

‼️ Pamiętajmy, aby nigdy do niczego na siłę nie zmuszać psów. Nie wolno nic robić przeciwko psom. Do wzięcia udziału w treningach rehabilitacyjnych psy muszą być wcześniej przygowane poprzez umiejętną naukę i takie treningi muszą przeprowadzać osoby znające się w temacie i wykwalifikowane do tego ‼️ I to co często powtarzam, kolorowe zdjęcia to nie wszystko. To tylko cząsteczka wyrwana z przebiegu bardzo często ciężkich i odpowiedzialnych sesji treningowych‼️

 

 

Odpoczynek po sesji resocjalizacyjnej, który również jest bardzo ważną nauką.

 

 

Wszyscy zmęczeni, bardziej psychicznie po sesji rehabilitacyjnej starają się ochłonąć, najciężej było Bronkowi, który starał się wyważyć, jednak jeszcze w głowie była duża chęć wyskoku, szczególnie do Mufasy i Karmela, ale Mufasa mu na spokojnie, ładnie pokazywał, że nic to na niego nie działa. Karmel położył się, ale też nie ufał Bronkowi, był spięty. Melisa stała obok i była spokojna.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Cała fajna grupa wróciła z drugiego placu szkoleniowego na pierwszy plac, aby udać się na odpoczynek we wspólnym towarzystwie. Nasze dwie psie uczennice Kira i Dzidzia bardzo ładnie ćwiczyły, Fridzia-Dzidzia bardzo ładnie się wyważała. Kira super. No i nasz psi uczeń Bronek, który bardzo ładnie starał się radzić ze swoimi emocjami, a za każde spokojne zachowanie był słownie pochwalony.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂
Psi Panowie w spa błotno-wodnym 🙂 na drugim placu szkoleniowym.

 

Czyli z naszym psim uczniem Bronkiem idziemy mocno do przodu 💪 Kto wie i widział, jaki był też nasz psi uczeń Bronciu na początku, to wie, jaki krok zrobiliśmy do przodu 🙂 Oczywiście wiemy, że przed nami mnóstwo pracy, ale z takich postępów bardzo się cieszymy, ale taki założyłam sobie plan, żeby pchać tego psiego chłopaka do przodu. Bronek bardzo fajnie się zmienia, ale tutaj duża pochwała należy się ukochanym właścicielom psiego chłopca, ponieważ dzielnie odrabiają zadania domowe. Najpierw chociaż trochę na ile się da trzeba było umiejętnie wyciszyć tego psiego chłopca, żeby cokolwiek zaczęło do niego docierać, bo jak ciągle był tak pobudzony, nic do niego nie docierało, a na spacerze jak tylko zobaczył innego psa, chciał go dopaść, rzucając się i wyjąc przeraźliwie. Poza tym w tym wypadku wyciszenie było również bardzo potrzebne ze względu na jego nogę, krórą parę miesięcy temu starsznie połamał, ganiając jak wariat po domu. Nasz psi uczeń jest bardzo silny i charakterny i dopiero się zaczyna uczyć poprawnej psiej komunikacji i radzenia sobie w towarzystwie innych psiaków, czyli psiego “profesora” Mufasy i Karmela. Oj korciło Bronia, żeby komuś “przywalić”, ale Mufasa i Karmel bardzo ładnie mu pokazywali, że nie z nimi takie numery i że jest coś fajniejszego, czyli w tym wypadku fajna rozrywka w błocie i w wodzie 🙂 No i Bronek też dostrzegł inne zalety psiego życia 🙂 Poprzez zabawę bardzo fajna i mądra nauka. I to uwielbiam i dlatego tak wszystko tworzyłam i tworzę, aby psiaki uczyły się w sprzyjającym dla nich środowisku. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Wszystko na fajnych zasadach. Czasami w życiu już jest niestety tak, że nie wszystkie psy mogą mieć psie towarzystwo, ale jak widzę, że mogą to robię wszytko, aby miały, ponieważ nigdzie tak dobrze nie nauczy się pies ważnych życiowych zasad, jak wśród stabilnych emocjonalnie psów.

 

Film nr 1.

 

 

Film nr 2.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

A tutaj nasz psi uczeń Bronciu, obserwujący psich chłopców i uczący się radzenia sobie ze swoimi emocjami w różnych sytuacjach, Karmel, Mufasa i ptaszek 🙂

 

 

Dość ładne jak na Bronka przywitanie z naszymi psimi uczennicami Fridą i Kirą.

 

Ze strony Bronka widać jeszcze ogrom nadmiernych emocji i niepotrzebnego podekscytowania i pubudzenia. Dziewczynki spokojne i wyważone nie zareagowały na ekscytacje Bronka. Frida bardzo ładnie pokazała mu, że nie chce z nim wchodzić w interakcje odwracając się od Bronka. Kira bardziej zaciekawiona. A Bronciu jak to Bronciu poleciał skontrolować, co robią psi profesorowie, ale wchodząc w interakcją z Mufasą i Karmelem będzie musiał jeszcze bardziej zapanować nad swoimi emocjami.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.
Rehabilitacja społeczna.

 

Wracamy z drugiego placu szkoleniowego, gdzie wszyscy bardzo dzielnie pracowali. Bronciu wraca z psimi chłopcami, którzy bardzo mocno pomagają nam w resocjalizacji tego psiego chłopca. No jeszcze niedawno nie byłoby szans, aby Bronek mógł przebywać w obecności innego psa.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.
Rehabilitacja społeczna.

 

Zanim opiszę, co robiliśmy, chciałabym podkreślić, to co często powtarzam, że to co pokazujemy, to tylko urywki danej pracy i to co często wydaje się takie “cudowne”, “kolorowe” to zawsze podszyte jest bardzo ciężką pracą. Jednym z problemów, z jakim zgłosili się do mnie ukochani właściciele psiego chłopca, był brak możliwości spokojnego przejścia, czy zabrania Bronka z sytuacji, kiedy zobaczył innego psa. Bronek dostawał wtedy szału, rzucał się, utrzymanie go graniczyło z cudem, a przy tym wydawał okropne dźwięki Podczas pierwszych symulacji w celach bezpieczeństwa została wykorzystana sztuczna makieta, aby móc zobaczyć do czego psiak jest gotowy się posunąć.

 

Później rozpoczęliśmy proces resocjalizacji. Stopniowo krok po kroku pracujemy nad wszystkim. A pracy mamy sporo, bo pracujemy nad wieloma sprawami. Pewne etapy już zaczęliśmy przechodzić. Tutaj w celu sprawdzenia, jakie emocje towarzyszą Bronkowi podczas bliskiej konfrontacji z innym psem, oczywiście psem stabilnym emocjonalnie i uczącym, czyli Mufasą doprowadziłyśmy do bliskiego spotkania. Wkładam mnóstwo pracy w odpowiednią naukę Mufasy i umiejętne przygotowanie do pracy z innymi psami, często bardzo niestabilnymi emocjanalnie. Taki pies musi posiadać wysokie kompetencje społeczne i na czas prowadzonej sesji resocjalizacyjnej musi stać się tak zwanym psem “kuloodpornym”. Często pies rehabilitowany zachowuje się bardzo prowokacyjnie, chce zastraszyć drugiego psa, wykazuje w jego kierunku dużą agresję. Agresywny pies poprzez długo trwające zachowanie, “uczy” się, że jego wybuch agresji, taktyki mające na celu zastraszanie stwarzają wzmacniające zależności. I bez względu na to, czy ten aspekt temperamentu został uwarunkowany genetycznie, czy bez względu, czy pies chce zdobyć zasoby, albo czy chodzi mu tylko o możliwość zastraszenia, nauczył się jednego, że te zachowania są nagradzające.

 

I naszym celem przeprowadzając rehabilitację społeczną i poprzez przeprowadzenie umiejętnej nauki jest wpojenie mu innych zależności. W związku z tym do pracy z takim psem jest potrzebny pies, który dostarczy psu uczestniczącemu w sesji takich alternatywnych uwarunkowań i zamiast akceptować wyzwanie rzucone przez agresora, czy też przyjmować postawę submisywną wykaże rozwinięte zachowania społeczne. Podczas wielu ćwiczeń, do naszego psiego ucznia zaczęło dochodzić, że jego wybuchy agresji nie działają na Mufasę. Kiedy osiągnęliśmy ten stan, poszliśmy o krok dalej.‼️Pamiętajmy, jeżeli nie mamy do tego uprawnień, nie mamy wystarczającej wiedzy a przede wszystkim praktyki, nigdy nie bierzmy się za przeprowadzanie tego typu sesji. To wszystko jest bardzo ryzykowne, bardzo niebezpieczne i musi być bardzo przemyślane i zaplanowane. To, co pokazujemy, to tylko “kawałki” wyrwane z kontekstu ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy ‼️

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.
Trening rehabilitacyjny.

 

Podczas treningu rehabilitacyjnego pracuje się nad wieloma ważnymi sprawami i przede wszystkim nad tym, czego dotyczą poszczególne problemy. Treningi rehabilitacyjne muszą być przemyślane i dobrze zaplanowane. Nie można używać tych określeń ot tak sobie, co stało się teraz bardzo modne, gdzie “byle” jakie spotkania psów nic nie znaczące, nic nie wnoszące w życie tych psów dobrego są nazywane treningami rehabilitacyjnymi. Tutaj już po przejściu wcześniejszych etapów resocjalizacji pracowałyśmy z naszymi psimi uczniami Bronkiem i Amarokiem. Nasz psi uczeń Amarok bardzo ładnie się zmienia, robi się bardzo kontaktowy, zaczyna myśleć, umie się już skupić na wielu rzeczach i bardzo ładnie odczytał jeszcze niestabilne emocje naszego ucznia Bronka który też na to co było, a co jest zrobił niesamowity postęp. Amarok, który jeszcze wcześniej tylko wyskakiwał do przeróżnych psów, teraz bardzo ładnie pokazywał, że nie chce mieć z Bronkiem do czynienia. Przy tym wszystkim Amaruś miał ode mnie umiejętne wsparcie i umiejętnie zabierałam go i odchodziliśmy z niekomfortowej dla psiego chłopca sytuacji. Bronciu jeszcze mocno pobudzony, ale starał się na to, co jeszcze jakiś czas temu wyczyniał, wyważyć. I nie wydawał swoich histerycznych odgłosów. Kasia pracując z Bronkiem w momentach, kiedy niefajnie się zachowywał, mówiła: “nie”, czyli używała słowa “klucz”, na które wcześniej psi chłopak był umiejętnie warunkowany. Umiejętnie zaplanowana sesja treningowo- rehabilitacyjna przyniosła obu psim chłopcom dużo nauki.

 

Film nr 1.

 

 

Film nr 2.

 

 

Film nr 3.

 

 

Film nr 4.

 

 

Film nr 5.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Do jakiego stanu może doprowadzić się psiak w ciągu chwili, który żyje w ciągłym pobudzeniu, który ma zaburzony socjal i któremu wiele przedmiotów kojarzy się z psem, którego chce się zaatakować. Tutaj Bronek przechodził na drugi plac szkoleniowy i dostrzegł figurkę barana. Automatycznie nakręcił się i z całych sił chciał wystartować. Od razu włączyło się ogromne dyszenie i drgawki. Bronek został zabrany do “domku” LikeDog, aby ochłonął. Bronek reagował tak na wiele rzeczy, czyli jego organizm był tak naprawdę pod wpływem ciągłego pobudzenia i stresu. Taka sytuacja bardzo źle działa na cały organizm psychicznie i zdrowotnie.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Do takiego fajnego stanu emocjonalnego u psiego chłopca usilnie dążymy. Czyli do tego, aby Bronciu się wyciszył, wystopował, żeby przestał w kółko być nakręcony, aby przestał się rzucać na spacerze na inne psy, nie musi ich kochać, ale żeby spokojnie można go było przeprowadzić i zabrać z danej sytuacji oraz nie polował na cienie. Bronek był w kółko nakręcony i pobudzony, co ogromnie go spalało i nadal spala, jeżeli dojdzie do tak ogromnego i kompletnie niepotrzebnego pobudzenia, bo takie stany mamy jeszcze i będziemy mieć.
Jesteśmy w zbyt wczesnym procesie resocjalizacji. Podczas takiego pobudzenia, psiak kompletnie nie myślał, nakręcał się, zaczynał ganiać jak wariat.

 

W domu w wyniku szaleństw na fotelu spadając z niego doznał złamania skrętnego kończyny tylnej. Oznacza to, że jedna część kości jest skręcana w jedną stronę a druga w przeciwną. Obszar pomiędzy skręcanymi fragmentami nie wytrzymuje i pęka. Powoduje to, że odłamki kości mają ostre końce niczym szpikulce, kość złamana w ten sposób może przebić naczynie krwionośne, uszkodzić nerw. W przypadku Bronka kość została złożona operacyjnie poprzez zamocowanie tytanowej blachy. Blacha została umocowana do kości poprzez dziewięć stalowych śrub. Następnie zooperowana kończyna została unieruchomiona gipsem na cztery tygodnie. Za jakiś czas zapadnie decyzja co do dalszego losu blachy i wszczepionych śrub.

 

Psiak oprócz tego, że musi wystopować ze względu na swoją psychikę, to również ze względów medycznych. Dlatego jeszcze raz apeluję, to nie jest normalne, że te psiaki popadają w takie nakręcenie i wariactwo. One tego nie chcą i jeżeli są w stanie ogromnego pobudzenia nie panują nad sobą i nie kontrolują się. Jak Bronek na zajęciach zaczął nam się ładnie wyciszać, można było zobaczyć całkiem innego psiaka, ciekawego i co wyszło, nie znającego wielu rzeczy, struktur i zjawisk, co musimy odpracować, na ile się da. Zaburzony socjal ogromnie utrudnia potem psom radzenie sobie w codziennym życiu.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Na drugim placu szkoleniowym kiedy z psim chłopcem została wykonana seria ćwiczeń wyrównujących głowę, do pracy weszła moja Buszka. Buszka, to specjalistyczne przygotowany do pracy z psami pies uczący, ale już nie pracująca tak intensywnie z innymi psami, ponieważ pomogła ogromnej ilości psów, do czynienia miała z bardzo niestabilnymi psami i jej głowa już musi spokojnie odpocząć. Buszka starała się być opanowana, musiała też sobie zrzucić emocje i ładnie ze spokojem pokazywała Bronkowi, że pozornie nie działa na nią jego wgapianie się i prowokacja. Piszę pozornie, bo to, że pies uczący pokazuje spokój, zawsze go to kosztuje mnóstwo emocji. Bronek chyba pierwszy raz w życiu przeszedł tak normalnie 😎

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasz psi uczeń był stopniowo “oswajany” z bliskim widokiem innego psa w “domku” LikeDog. Tutaj bardzo dużo pomógł nam mój Karmel, który nie czuł się komfortowo i zaczął szukać we mnie wsparcia. Bronek na spokojnie musi się nauczyć radzić sobie ze swoimi emocjami w towarzystwie innego psa. Psiak nie będzie musiał “kochać” innych psów, ale nie może tak się zachowywać, jak to robił wcześniej, bo za jakiś czas wszyscy, czyli Bronek i jego ukochani właściciele wykończyliby się nerwowo.

Film nr 1.

 

 

Tutaj po serii specjalistycznych ćwiczeń wyrównujących głowę, Bronciu wchodząc do “domku” LikeDog już nawet się nie rzucał. Nosiło psiego chłopca, ale dał radę. Karmel nie czuł się komfortowo do końca, ponieważ on doskonale czuje, co w Bronku siedzi.
Film nr 2.

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Podczas procesu resocjalizacji moje psiaki musiały dużo dzielnie wytrzymać, a Bronek po dodatkowo odpowiednich ćwiczeniach trochę zaczął opadać z tego swojego psiego wariactwa. Wtedy, kiedy widziałyśmy, że w głowie trochę się zmienia, do pracy wkroczył Mufasa, który umiejętnie pokazywał swoją siłę i zachowania demonstracyjne. Umiejętnie wbiłyśmy się w tak chwilowe uspokojenie Bronka, które było spowodowane specjalnie do tej pracy dobranymi ćwiczeniami, że stał, a inny pies pokazywał mu swoją siłę. Tak zwane umiejętne dyscyplinowanie w warunkach kontrolowanych psa uczącego, którego oczywiście ta cała praca bardzo dużo kosztuje. I tutaj różnież pochwała dla ukochanych właścicieli Bronka, że dzielnie dostosowują się do moich zaleceń, a to jest dużą podwaliną w przeprowadzanym procesie resocjalizacji. – Pies uczący: Mufasa 🤗 – Pies biorący udział w procesie resocjalizacji: Karmel 🤗

 

 

Bronek pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasz psi uczeń od kiedy trafił do swoich właścicieli, przejawiał duże zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt i z czasem się one mocno nasiliły. Ukochani właściciele psiego chłopca zawsze bardzo pilnowali, żeby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia, siłując się podczas wyskoków Bronka, bądź go trzymając za pychol, ale niestety to wszystko byłoby do pewnego czasu. Taki sfrustrowany, nakręcony pies bardzo szybko może się przekierować na osobę w jego pobliżu, kiedy nie może dopaść tego co chce. Podczas symulacji w warunkach kontrolowanych używając do tego celu sztucznych makiet ze względów bezpieczeństwa sprawdzaliśmy, jak daleko posunie się psi chłopak i wiadomym jest, że idzie od razu mocno na atak. Bronek na widok innego psa dostawał szału, wyrywał się mocno, robił w górze piruety a przy tym wydawał dźwięki, jak dzika świnia. Jego ludzka rodzinka szalenie kocha tego psiego chłopca, ale wyjścia z nim gdziekolwiek to okropne utrapienie. Nasz psi uczeń do tego jest bardzo mocno wiecznie pobudzony.
Biegał jak zwariowany po domu i okropnie się połamał. Trzeba pomóc psiemu chłopcu wyciszyć się i zacząć docierać do jego głowy, która jest na ciągłym spalaniu. Z psim chłopcem rozpoczęliśmy pierwsze etapy resocjalizacji. Bardzo zmniejszyliśmy dystans, jeżeli chodzi o psiaki i Bronek centralnie wchodząc do “domku” LikeDog wszedł widząc w bliskiej odległości moje psiaki. Taka przeciwstawność, wejście na obiekty, które wywołują w nim szał i chęć dopadnięcia. Procesy te powtarzaliśmy, naprzemiennie z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami wyrównującymi głowę.

 

 

Bronek. Symulacja spacerowa.

 

Do pracy nad naszym psim uczniem przystąpiła nasza emerytowana Pani Psia Profesor Busza, która pomogła wielu najbardziej agresywnym psom wyjść z ich problemów. Busza jest psem, który nie daje się sprowokować i rewelacyjnie umie posługiwać się psią komunikacją, aby pokazać drugiemu psu, żeby nie wchodził z nią w żadne zadymy, bo ona tego nie chce. Bronek kompletnie nie czyta psiej komunikacji. W przypadku Bronka nie dążymy do tego, aby “kochał” on inne psy, ale cały proces resocjalizacji przeprowadzamy tak, aby Bronek nauczył się odejścia z danej sytuacji ze swoimi właścicielami, aby nie atakował drugiego psa, aby podczas zabrania go z sytuacji nie przekierował swojej agresji na właściciela. Podczas początkowych zajęć już mamy duży sukces, gdyż Bronek nie jęczy i pisząc dosadnie nie drze się jak dzika świnia na widok drugiego psa. Co jest dla jego właścicieli ogromnym problemem, gdyż kiedy na widok drugiego psa Bronek wkracza do akcji wszyscy patrzą na Bronka i jego właścicieli.

 

 

Bronek. Symulacja spacerowa.

 

Podczas sesji resocjalizacyjnej odbywającej się w warunkach kontrolowanych robiliśmy symulacje spacerową już z udziałem żywego psiaka, aby sprawdzić zachowanie i co się dzieje z Bronkiem, kiedy zobaczy innego psa. Tutaj mamy pokazany początkowy etap sesji resocjalizacyjnej, w której brały udział: Buszka, Karmel i Mufasa i wszyscy bardzo ładnie uczyli Bronka spokoju. Każdy pokazywał, że nie chce z nim wchodzić w żadne konfrontacje i zadymy. Jeszcze jest za wcześniej, aby tak zafiksowany Bronek cokolwiek odczytywał, ale pomalutku małymi kroczkami psi chłopak będzie się uczył radzenia ze swoimi emocjami w towarzystwie innych psiaków. Nie będzie on raczej “kochał” innych, ale musimy wypracować to tak, aby jego ukochani właściciele na spokojnie zabierali go z przeróżnych sytuacji.

 

Ludzka rodzinka już wie, że w takich momentach silnego pobudzenia nie wolno Bronka przytrzymywać i przyduszać do gleby, ani łapać go za psychol i trzymać, bo to w końcu skończyłoby się dla kogoś źle, albo tragicznie, a poza tym przez Bronka było to odbierane, jako napaść człowieka na niego. Duża pochwała należy się ukochanemu właścicielowi psiego chłopca, który bardzo dzielnie z nim pracował na zajęciach, w dużym spokoju i opanowaniu 👍 Czyli pilny ludzki uczeń dostosował się do wszystkich moich zaleceń.

 

Ze względu na środki bezpieczeństwa symulacja była wykonywana z psim uczniem w założonym kagańcu, żebyśmy mogli w razie czego zabezpieczyć się przed zachowaniem przerzutowym. Takie zachowanie ma często miejsce, kiedy psiak kompletnie nie radzi sobie ze swoimi emocjami w momencie wybuchu i jeżeli nie może wyskoczyć do namierzonego obiektu, atakuje przewodnika.

 

 

Bronek. Konsultacja behawioralna.

 

Na konsultację behawioralną do psiego Collegu przyjechał ten oto psi chłopak wraz ze swoimi ukochanymi właścicielami. Ukochanych właścicieli psiego chłopca martwi bardzo jego niepożądane zachowanie podczas wyjścia na spacery. Bronek dostaje szału, kiedy widzi inne psy. Rzuca się i wyrywa i jedno co chce, to dopaść psa. Ukochani właściciele nabyli psiego chłopca w wieku pięciu miesięcy i od początku z agresją do innych psów miał duże problemy. Nie chodzi tutaj, aby psiak “kochał” inne psy, ale żeby na spokojnie można go było zabrać z danej sytuacji i żeby w szale nie przekierował się na człowieka. Dla właścicieli życie z takim psiakiem jest dość nerwowe, bo ciągle trzeba uważać, ciągle wypatrywać, czy nie nadchodzi ktoś z psem i utrzymanie Bronka w szale też wymaga siły. To na razie najgorszy problem psiego chłopca i tutaj robiąc od razu symulacje spacerową sprawdziliśmy, co się dzieje z psiakiem, kiedy ktoś się pojawia w pobliżu z innym psem. Stopniowo będziemy obserwować co się jeszcze dzieje z psim chłopcem i co jest przyczyną czego i co należy zmienić. Na razie należy dalej zachować dużą kontrolę podczas spacerów. Do symulacji w celach bezpieczeństwa została użyta sztuczna makieta.

Symulacja spacerowa.

Filmik nr 1.

 

 

Podczas symulacji spacerowej na drugim placu szkoleniowym sprawdzaliśmy reakcję Bronka, kiedy ktoś na niego idzie z psem. Jego ukochani właściciele zawsze unikają wszelkich przeróżnych spotkań, ale też często niestety inni ludzie nic nie respektują i idą centralnie na drugiego psa i do tego jeszcze myślą, że może pieski by się jakoś zaprzyjaźniły. No z takich spotkań niestety żadnych przyjaźni nie będzie. Do symulacji w celach bezpieczeństwa została użyta sztuczna makieta. Dzięki takiej symulacji możemy zobaczyć, co faktycznie może zrobić psiak, bo dajemy mu być sobą, wtedy widać, co w psiaku siedzi i dzięki temu zanim przystąpimy do resocjalizacji wprowadzamy w miarę możliwości środki bezpieczeństwa, a jednym ważnym z nich jest świadomość właściciela, co w poszczególnych momentach może zrobić psiak.

Filmik nr 2.