Dargo

Dargo pod opieką ekipy LikeDog.

 

Kiedy już do naszego psiego ucznia można było dotrzeć, zaczęliśmy następne etapy resocjalizacji. Dargo poznaje na nowo, rejestruje widok innych rzeczy i będzie się uczył radzenia ze swoimi emocjami, kiedy te przedmioty będą w ruchu. Na razie bardzo dużo go emocji kosztowało to, żeby się nie rzucić ani na lalkę, ani na wózek. Miał parę zachwiań emocjonalnych, ale walczył, mocno walczył ze sobą, aby nie wybuchnąć.
‼️ Niektóre psy, które mają przeróżne problemy z pobudzeniem, agresją nawet chwili nie ustoją przy takim obiekcie, jak na przykład wózek. Widząc coś takiego, od razu się rzucają i przystępują do ataku ‼️

 

 

Dargo pod opieką ekipy LikeDog.
Pracujemy nad akceptacją szelek.

 

Nasz psi uczeń bardzo nie lubi, jak się go dotyka, czy cokolwiek przy nim robi i najprawdopodobniej są to jakieś złe skojarzenia z przeszłości, zanim został zaadoptowany przez swoją teraźniejszą ludzką rodzinkę.
Wszelki dotyk często kończył się warczeniem, lub ugryzieniem. Niedawno jeden z ukochanych właścicieli mógł mu już zmienić obroże na wygodniejszą, a my idziemy pomalutku krok dalej i pracujemy nad akceptacją szelek, żeby było wygodnie i bezpiecznie dla psiego chłopca i jego ludzkiej rodzinki. Pierwsze próby były, jak zawsze bardzo opanowane, wyważone, w spokoju i z respektowaniem psich sygnałów.

 

 

Dargo pod opieką ekipy LikeDog.

 

Z naszym psim uczniem idziemy o następne kroki do przodu. Dargo miał kłopot i jeszcze to w nim jest, że bardzo szybko nakręca się na wszystko, z tego powodu też doskakiwał do człowieka i szarpał smycz. Tutaj nasz psi uczeń uczy się radzenia ze swoimi emocjami i spokojnego poczekania na sygnał przewodnika. Mamy też już większe dystansowanie. Do tego zaczynamy umiejętnie przyzwyczajać Dargo do widoku wielu rzeczy i postaci, ponieważ reakcja psiaka na wiele rzeczy jest bardzo dziwna i nieprzewidywalna.

 

Film nr 1.

 

 

Film nr 2.

 

 

Na drugim placu szkoleniowym każdy pracował nad czymś ważnym.

 

Dargo uczył się poprawnego chodzenia na smyczy i radzenia sobie ze swoimi emocjami w towarzystwie innych psów. Maks uczył się wyważania i dawania sobie rady w towarzystwie innych osób i psów. Wszyscy dzielnie pracowali i ćwiczyli.

 

 

Na drugim placu szkoleniowym wszyscy dzielnie pracowali i ćwiczyli.

 

Rodzinka Dargo uczyła się umiejętnego przeprowadzania swojego psiego chłopca w towarzystwie innych psiaków. Dargo miał duże problemy ze swoimi emocjami, kiedy w pobliżu pojawiał się inny pies. Nie radził też sobie z chodzeniem na smyczy, na którą się nakręcał i zaczynał szarpać i gryźć. Maks miał duże problemy z zaakceptowaniem widoku innych psów na ulicy i ludzi. Każdy uczył się bardzo istotnych rzeczy, adekwatnych do swoich problemów i potrzeb. Mufasa dzielnie pracował, ale też musiał kontrolować, czy nikt obcy nie kręci się wokół psiego Collegu 🙂

 

 

Dargo pod opieką ekipy LikeDog 🤗

 

Nasz psi uczeń na początku naszej pracy miał ogromne problemy z koncentracją i koordynacją. Do tego bał się wielu powierzchni i ogromny kłopot sprawiało mu przejście z miękkiej powierzchni na twardą. Bardzo widoczne zaburzenia integracji sensorycznej. Kiedy pies ma problemy z zaburzeniami integracji sensorycznej, jest nieumiejętnie postrzegany jako niegrzeczny, niemyślący, jako mocno pobudzony, a tak nie jest. Pies nie daje sobie rady ze sobą. W tym wypadku informacje dochodzące do mózgu nie są właściwe, są przekłamane, a co za tym idzie, mózg zaczyna się gubić z powodu napływu sprzecznych i fałszywych informacji. Zaburzenia te wynikają z niewłaściwej organizacji bodźców przez układ nerwowy.

 

Dlatego bardzo ważnym etapem u nas w resocjalizacji jest umiejętne sprawdzenie a następnie umiejętne przeprowadzenie ćwiczeń, które mają swoje odpowiednie zadania. Wszystko to jest wykonywane na specjalistycznych zabawko-przeszkodach, które specjalnie zostały przeze mnie zaprojektowane na potrzeby pracy z psami. Na pierwszym filmiku widzimy dość znaczne trudności z poruszaniem się, na drugim już jest znacznie lepiej. Jeżeli psiak będzie miał doskonale opanowaną koordynację, będzie umiał się skoncentrować, zacznie o wiele lepiej i przede wszystkim prawidłowo myśleć.

 

 

Symulacja spacerowa.

 

Podczas symulacji spacerowej i przy spokojnym zaczęciu wprowadzania ćwiczeń, uczyliśmy jednego z właścicieli psiego chłopca poprawnego chodzenia z nim na smyczy i umiejętnego przeprowadzania w otoczeniu innego psa, co często ma miejsce podczas codziennych spacerów. Dargo kiedy był mocno podekscytowany, nie dawał sobie rady ze sobą, próbował doskakiwać do ręki i kompletnie nie było żadnej poprawnej współpracy między przewodnikiem a psem. Na to wszystko złożyło się mnóstwo innych, codziennych nie takich jak trzeba zachowań ze strony ludzkiej. Psi chłopak pracuje w obroży, ponieważ już parę razy wyskoczył z zębami, jak jego rodzinka chciała coś przy nim zrobić a przy zakładaniu szelek momentalnie sztywniał i wiadomym było, że był to krok przed atakiem. Na filmiku już tak mamy postęp, w porównaniu do tego, co było na samym początku, a na chwilę obecną jeszcze mamy lepiej. Ludzka rodzinka psiego chłopca bardzo się we wszystkim stara 🙂

 

 

Ukochana rodzinka psiego chłopca bardzo dzielnie z nim pracowała na zajęciach.

 

Pracowaliśmy nad wieloma ważnymi sprawami. Dargo uczył się radzić ze swoimi emocjami w bliskim towarzystwie Mufasy, a z tym miał bardzo duże problemy na spacerach. Na specjalistycznych zabawko-przeszkodach pracowaliśmy nad poprawieniem koordynacji ruchowej, równowagi, świadomości tylnych kończyn i koncentracji. Wszyscy bardzo dzielnie pracowali po przejechaniu paru godzin drogi, aby dotrzeć na zajęcia.

 

 

Sprawdzamy zachowania psiego chłopca.

 

Symulacja spaceru z jednym z właścicieli. Bardzo duży wybuch niepożądanych emocji i mocne szarpanie smyczy.

 

 

Dargo. Konsultacja behawioralna.

 

Psi chłopiec wraz ze swoją ukochaną ludzką rodzinką przyjechał na konsultację do psiego Collegu. Przez swoją teraźniejszą rodzinkę Dargo został zabrany, jako już pies z pewnym bagażem życiowym. Ukochanych właścicieli martwią wyskoki psiaka, zachowania agresywne, rzucanie się na spacerach do innych psów. Psiak zaczął budzić swoim zachowaniem obawy wśród domowników. Na konsultacji omówiliśmy dużo ważnych spraw i ustalaliśmy wdrożenie nowych zasad w życie psio-ludzkiej rodzinki.