Kira i Frida

Frida i Kira 🙂

 

Te dwie psie dziewczynki wygrały los na loterii i zostały zaadoptowane przez cudowną ludzką rodzinkę 😍 Najpierw Kira została zaadoptowana, a po jakimś czasie Fridzia i w sumie zaraz po adopcji drugiej psiej dziewczynki cała rodzinka przyjechała na konsultację do psiego Collegu. Kiedy zobaczyłam psie dziewczynki, wiedziałam, że trzeba jak najszybciej działać, bo ich na tamten czas niepożądane zachowania skłaniały się ku jednemu, a mianowicie mało brakowało, żeby dziewczyny się dopadły. Kira niesamowicie pobudzona, nieobecna, żyjąca w swoim świecie, zafiksowana na punkcie piłki, wyskakująca do innych psów, w tym do Fridy. I Frida, zabrana z masakrycznych warunków, nic nie znająca, wykazująca dzikie zachowania, nie umiejąca chodzić na smyczy, nieznająca kompletnie psiej komunikacji, prowokująca i rzucająca się do innych psów, w tym do Kiry. Między psimi dziewczynami panował straszny chaos i dotarcie do nich graniczyło z cudem.

 

Wracając do początku, co napisałam, najważniejsze było dla nas najpierw, aby psie dziewczynki się nie pogryzły. Ukochani właściciele dostali pierwsze wskazówki i zadania, do których bardzo dzielnie i sumiennie się dostosowali. My w psim Collegu rozpoczęliśmy proces resocjalizacyjny, a raczej dwa procesy. Stopniowo i na spokojnie docieraliśmy całą psio-ludzką ekipą LikeDog do głów psich dziewczyn. Początki były bardzo trudne i tutaj trzeba było pracować dosłownie nad wszystkim, aby te dwie jeszcze niedawno obce dla siebie psie dziewczynki zaczęły ze sobą funkcjonować i tolerować siebie. Do tego Kirę wyciszaliśmy, bo jej ciągłe pobudzenie było masakryczne i na dłuższą metę bardzo by to się odbiło na jej zdrowiu psychicznym i fizycznym. A Fridzi trzeba było pokazać, jak wygląda “świat” otaczający ją, bo ona nic nie znała i wyciągnąć ją z tego jej dzikustwa i wyhamować agresję. No ale nie na darmo się mówi, że ciężka i sumienna praca popłaca.

 

Teraz Kira i Fridzia – Dzidzia to już całkiem inne psie dziewczynki, które cudownie sobie żyją wraz ze swoją ukochaną ludzką rodzinką. Psie dziewczynki mają wspaniałe życie, są szanowane, bardzo kochane, a ich ukochani właściciele zrobili najmadrzejszy krok trafiając z nimi do psiego Collegu. Gdyby te dwie psie dziewczynki zostałyby pozostawione same sobie, gdyby były nie tak jak należy prowadzone, nie żyłyby by tak teraz spokojnie, nie byłyby takie jakie są i na pewno w rodzince byłoby mnóstwo nerwów i nieświadomo do czego posunełyby się te dwie ślicznotki jakimi się stały przechodząc umiejętnie proces resocjalizacji. Bo na początku to wszystko bardzo źle rokowało. Ale Kira i Fridzia, tak jak wcześniej nadmieniłam zostały zaadoptowane przez bardzo mądrych, empatycznych ludzi, potem trafiły do bardzo mądrej psiej szkoły, a teraz wszyscy się cieszą wspólnym życiem 🙂 Na zdjęciu nasze dwie psie uczennice i ich jedna z ukochanych właścicielek 😍 Piękny widok 😍 Spokój. Spokój i jeszcze raz spokój 🙂 – Zdjęcie jest własnością ukochanych właścicieli psich dziewczynek 🤗

 

 

Frida i Kira pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Sesja rehabilitacyjna, podczas której udział wzięli nasi psi uczniowie Bronek, Kira i Frida oraz oczywiście psi profesorowie Mufasa i Karmel. Nasi psi uczniowie podczas zajęć uczyli się radzić ze swoimi emocjami w obecności innych psów. Bronek uczył się spokojnego przechodzenia obok psiaków oraz tego, że nie można ich atakować i przeraźliwie szczekać i jęczeć na ich widok. Kira i Frida uczyły się spokojnego przebywania w swoim towarzystwie, poprawnego wspólnego chodzenia na smyczce oraz panowania nad swoimi emocjami, gdy widzą inne psy. Oczywiście podczas zajęć towarzyszyli naszym psim uczniom niezawodnie opanowani psi profesorowie Mufasa i Karmel, a nad wszystkim czuwałyśmy my 😊

 

 

Frida i Kira pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Kira i Dzidzia dzielnie ćwiczyły na drugim placu szkoleniowym na specjalistycznie zaprojektowanych i wybudowanych do pracy zabawko-przeszkodach. Kira i Dzidzia uczą się wspólnie wykonywać pewne zadania zachowując przy tym spokój i ładnie wyważając się. Szczególnie Dzidzia bardzo ładnie poradziła sobie ze swoimi emocjami w towarzystwie swojej psiej “siostry” i uczącego Karmelka, nie pobudziła się i rewelacyjnie myślała nad tym co robi.

 

 

Frida i Kira pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

To zdjęcie jest bardzo wymowne jeżeli chodzi o psia komunikację. Często ludzie żyją w przekonaniu, że psy aby sobie coś dosadnie zasygnalizować czy zademonstrować muszą na siebie warczeć, pokazywać, zęby czy się rzucać. Nic z tych rzeczy. ☝️ Psy potrafią bardzo dobrze komunikować się wzrokowo. I aby jeden pies zablokował drugiego psa w danych czynnościach, czy go przestawił czasami wystarczy, że po prostu na niego spojrzy. Na zdjęciu widać wymowny wzrok Dzidzi, która próbuje zblokować Karmela przed wejściem na dalszy stopień zabawko-przeszkody i odesłać go z danego miejsca. Dzidzia to bardzo silna suczka po przejściach zaadoptowana jakiś czas temu przez swoją obecną rodzinkę. Dzięki wcześniejszym zajęciom w psim Collegu z naszymi stabilnymi emocjonalnie psiakami Dzidzia bardzo ładnie się wyważyła. Karmel nie dał się jej przestawić nie zrezygnował, nie zszedł z przeszkody poczekał, aż człowiek jako przewodnik zabierze Dzidzie z sytuacji i tak też się stało. Dzidzia została przez nas przekierowana, wgapianie się w drugiego psa zostało jej przerwane po to, aby nie utrwalała sobie takich zachowań, gdyż razem z nią mieszka jeszcze druga adoptowana labradorka Kira, która w tej sytuacji była bardziej zaciekawiona Karmelem i nie stworzyła z Dzidzią duetu, aby go przestawić.

 

 

Frida pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Nasza psia uczennica Fridzia – Dzidzia jakiś czas temu wygrała los na loterii i została zaadoptowana przez swoją obecną cudowną rodzinkę. Ta cudowna rodzinka zaadoptowała już wcześniej suczkę Kire i cała czwórka zgłosiła się do nas kilka miesięcy temu, aby wiedzieć jak poprawnie wprowadzić Fridzie – Dzidzie do domu. Dzięki pierwszym wskazówkom i wyrównaniu psich główek na tyle ile się dało w tak krótkim czasie przed wyjazdem dziewczynek do ich docelowego domku za granicą, wprowadzenie psich dziewczynkek obyło się bez większych problemów…
A wiemy, że przy nieodpowiednim wprowadzeniu problemy mogły być niemałe, bo tak jak podczas konsultacji zopiniowałyśmy dopiero co adoptowaną Fridzie, teraz po aklimatyzacji wszystko o czym mówiłyśmy z niej wychodzi.

 

Dzidzia szalenie szybko się nakręca i pobudza, a czynnikiem pobudzającym dla niej może być wszystko. Podczas tak silnego pobudzenia Fridzia kompletnie nie kontroluje swoich emocji i zaczyna dosyć mocno gryźć. O tyle, o ile w domu rozumie i dociera do niej nauczone wcześniej słowo “nie” , tak na zewnątrz podczas takiego pobudzenia jest już z tym gorzej. Fridzia zaczęła być przez nas warunkowana na kaganiec. Fridzia ma bardzo mądrych, odpowiedzialnych i przewidujacych właścicieli. Ukochani właściciele na ten czas, aby nie denerwować się na spacerze, czy Frida podczas pobudzenia wyskoczy do kogoś i złapie zębami bliżej niej przechodzących ludzi, będzie chodziła w kagańcu w bardziej zaludnionych miejscach, gdzie trudno jest odejść na bok i zejść komuś z drogi. U Fridzi wszystko trzeba robić powoli i bardzo spokojnie, z przerwami pomiędzy sesjami, gdyż Fridzia bardzo szybko się pobudza, nakręca i rozkojarza, co widać na filmie.

 

 

Nasza dzielna psia grupa bardzo dzielnie pracowała na zajęciach 🙂

 

Wszyscy się bardzo ładnie uczyli, ćwiczyli, bawili, jeżeli mieli na to ochotę i odpoczywali w swoim gronie 🙂 A najlepsza miejscówka na odpoczynek była pod super pojazdem 😎 ‼️ Psy generalnie lubią przebywać w towarzystwie innych psów, szczególnie mądrych, zrównoważonych emocjonalnie. Od takich psów nasi psi uczniowie uczą się poprawnych psich zachowań które potem są przenoszone na codzienne życie, zarówno w stosunku do innych psów, jak i do ludzi. Ale pamiętajmy, że ogrom psów kompletnie nie zna prawidłowej psiej komunikacji, nie umie przebywać w towarzystwie innych psów, nie przeszło w szczenięctwie odpowiedniej socjalizacji i nie ryzykujmy dopuszczając je do innych psów, aby się zapoznały czy “pobawiły”. Takie spotkania mogą się bardzo źle skończyć.

 

Bardzo często właściciele nie znają się kompletnie na psiej komunikacji i wypuszczają swoje psy w bardzo niekomfortowe sytuacje. Nie potrafią odczytać tego, że ich pies wcale nie potrzebuje towarzystwa innego psa, albo wręcz odwrotnie, że go męczy, czy pastwi się nad nim, a to jest odbierane przez ludzi jako “zabawa”. Dlatego w psich spotkaniach bądźmy bardzo ostrożni i jak się na czymś nie znamy, to nie fundujmy nieprzyjemnych emocji swojemu psu. Aby psiaki super ze sobą funkcjonowały i aby wyciągały same dobre rzeczy i zachowania z takich spotkań, potrzebna jest bardzo wiedza i umiejętność kierowania “ruchem”, jak to ma miejsce w naszym psim Collegu LikeDog.

 

 

Kira i Dzidzia 🙂

 

Początki były nie za łatwe, ale dzięki mądrości ludzkiej rodzinki, umiejętnie przeprowadzonej resocjalizacji, odpowiedniemu wprowadzeniu drugiej suczki do domu, czyli całkowitemu dostosowaniu się do naszych wskazówek i zaleceń, takie oto teraz fajne i szczęśliwe życie wiedzie ta oto psio- ludzka rodzinka 🙂 Dwie psie dziewczynki zostały w różnym czasie zaadoptowane przez swoją teraźniejszą wspaniałą ludzką rodzinkę. Jedna i druga z dużym bagażem przeżyć i ze swoimi problemami. Mieliśmy do czynienia z bardzo dużym pobudzeniem, nakręcaniem się na wszystko, bardzo zaniedbanym socjalem. Dzidzia z racji tego jak straszne wiodła kiedyś życie miała ogromny problem z załatwianiem się, a raczej z nie załatwianiem się. Psia dziewczynka potrafiła ogrom godzin nie robić siusiu. Było to bardzo niebezpieczne i występowała obawa, żeby nie doszło do samoistnego pęknięcia pęcherza. Dzidzia przeszła przeróżne badania, które nic nie wykazały, czyli coraz większe mieliśmy prawdopodobieństwo tego, że to na tle psychicznym. I faktycznie, kiedy psia główka zaczęła się wyrównywać, do tego jej ukochani właściciele odpowiednio z nią postępowali, psia dziewczynka zaczęła się normalnie załatwiać.

 

Między dwiema psimi dziewczynkami na początku też tworzyły się różne “zatargi”, wyskakiwały jedna do drugiej, jedna drugą nadmiernie kontrolowała i gdyby od początku nie została umiejętnie poprowadzona z nimi praca, po czasie ciężko by się wszystkim żyło. Ale teraz to już wszystko przeszłość. Teraz wszyscy ze sobą wspaniale żyją, a my już szykujemy się na przyjazd tej cudownej ekipy 🙂 Następne etapy nauki trzeba wrzucić do głowek 🙂 — Zdjęcie jest własnością ukochanych właścicieli psich dziewczynek 🤗 A na zdjęciu Kira i Dzidzia i ich ukochany właściciel 🤗

 

 

Takie dostałyśmy pozdrowienia z trasy do domciu psich dziewczynek 🤗

 

Właśnie ukochana psio-ludzka rodzinka zjeżdżała z promu 🙂 Psie dziewczynki spokojne, fajne 🙂 Rewelacja 😍

 

 

Dwie ogromne psie szczęściary zostały zaadoptowane przez wspaniałych ludzi 😍

 

Kira już parę miesięcy jest ze swoją ukochaną nową, ludzką rodzinką, a teraz niedawno dołączyła Fridzia. Ukochana ludzka rodzinka otrzymała mnóstwo ważnych i cennych wskazówek i zadań. Wszyscy też bardzo dzielnie pracowali. Szkoda, tylko że już wszyscy wracają do siebie daleko do domciu, ale za jakiś czas się zobaczymy 🙂 Teraz najważniejsze, aby psie dziewczynki uczyły się na spokojnie przebywania w swoim towarzystwie 🙂 Ja już oczami wyobraźni widzę, jaka to będzie wspaniała psio- ludzka rodzinka 😍

 

 

Fridzia pod opieką ekipy LikeDog.
Symulacja spacerowa.

 

Mufasa to umie używać tych swoich psich wdzięków 🙂, bo nasza psia uczennica Fridzia-Dzidzia bardzo szybko poczuła się rewelacyjnie w jego towarzystwie 🙂

 

 

Fridzia i Kira pod opieką ekipy LikeDog.
Symulacja spacerowa.

 

Tutaj ja stałam sobie po jednej stronie z Fridzią i Mufkiem, a Kasia na spokojnie miała dość w naszym kierunku z Kirą. Sprawdzałyśmy to, z czym ukochani właściciele mają problem na spacerze, czyli w jaki duże pobudzenie wpada Kira i jak w ogóle się w niczym nie kontroluje. Teraz ludzka rodzinka dostała już zadania i na spokojnie wspierając mądrze swoją ukochaną psią dziewczynkę będzie z nią umiejętnie ćwiczyła i chodziła. W takiej sytuacji przewodnik musi mieć dużo spokoju w sobie i opanowania i wszystko robić bardzo spokojnie. Nigdy nie można myśleć o takim psiaku, że ma jakiś nadmiar energii i należy go zmęczyć fizycznie. Nic z tych rzeczy ‼️ Bo wypuszczając takiego psiaka w jeszcze większe pobudzenie, strasznie go wykańczamy fizycznie i psychicznie i szybko taki pies może popaść w wiele fiksacji. Kirę umiejętnie należy wyciszyć, aby zaczęło do niej docierać jak powinno wszystko, co się dzieje dookoła.

 

 

Fridzia-Dzidzia pod opieką ekipy LikeDog.

 

Psia dziewczynka mimo swoich dwóch lat przeżyła ogrom niefajnych rzeczy. Siedziała w kojcu, była źle traktowana. Teraz na szczęście Fridzia – Dzidzia już trafiła pod skrzydła wspaniałej ludzkiej rodzinki i koniec z jej poprzednim paskudnym życiem. Będzie potrzebny czas, aby jej zdrowie psychiczne i fizyczne się zregenerowało. Na razie Dzidzia na spokojnie obserwuje otaczający ją świat na środowisku zróżnicowanym w psim Collegu i poznaje spokojne psiaki 🙂

 

 

Kira.

 

Kira i jej ukochany właściciel podczas ćwiczeń na specjalistycznych zabawko-przeszkodach na drugim placu szkoleniowym. Na spokojnie, bo psia dziewczynka bardzo szybko i mocno się pobudza, pracowaliśmy nad poprawieniem koordynacji, świadomości tylnych kończyn, równowagi i koncentracji.

 

 

Kira i Frida. Konsultacja behawioralna.

 

Te dwie psie dziewczynki przyjechały ze swoimi ukochanymi właścicielami na konsultację behawioralną do psiego Collegu. Na początku trzeba powiedzieć, że i jedna i druga wygrały los na loterii, bo zostały zaadoptowane przez wspaniałych ludzi. Najpierw jakiś czas temu została zaadoptowana Kira, a ostatnio Fridzia–Dzidzia. Jedna i druga jest po dużych przejściach życiowych i mimo, że niestety już tyle przeróżnych okropnych zachowań ludzkich w życiu widziałam, to ciągle zachodzę w głowę, po co większości ludziom psy. Czy tylko po to, aby je tak zdewastować psychicznie i fizycznie??

 

Ale na szczęście teraz już wszystko za psimi dziewczynkami, które jak widać na zdjęciu odpoczywają sobie w “domku” LikeDog już na końcówce konsultacji. Kira jest bardzo emocjonalna, bardzo żywiołowa i nie kontroluje się przy tym, co robi, wpada w ogromną panikę, jeżeli jedna osoba chce na chwilę odejść, w wielu momentach nakręca się i bardzo wysoko podskakuje do przewodnika, zjeżdżać po nim pazurkami i próbuje złapać. Z Fridzi dopiero będzie wychodzić wiele zachowań, na razie będzie odbywał się u niej proces aklimatyzacji. Ukochani właściciele psich dziewczynek chcą je fajnie poprowadzić przez ich dalsze, nowe życie i żeby było tak, że wszystkim będzie się żyło razem cudownie. Psie dziewczynki już miały trochę ze sobą zgrzytów, ale teraz kiedy właściciele mają już początek nowej wiedzy, tego jak postępować w wielu sytuacjach, bo tutaj praca ludzi będzie ogromna, aby umiejętnie się zachowywać i psie dziewczynki kontrolować, żeby się nie zaatakowały, wszystko będzie się odbywało na spokojnie. My mamy małe pole do popisu, ponieważ widzimy się krótko, bo psie dziewczynki zaraz wyjeżdżają do siebie do domciu do Norwegii. Kira wraca do swojego ukochanego domeczku, a Fridzia jedzie do swojego, nowego ukochanego domeczku 🙂