Tarrun

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasz psi uczeń miał nielada wyzwanie. Trafił na zajęciach na kogoś, kto się wpatrywał dłużej od niego i nie działały na tego drugiego osobnika obok żadne prowokacje 😎 A tłumacząc, były to bardzo ważne zajęcia i poprzez wykorzystanie sztucznej makiety uczyliśmy naszego psiego ucznia, że nic nie dają jego momentami nieładne prowokacje wzrokowe i żaden psiej awantury nikt nie rozpocznie. Tarrun był bardzo zdziwiony, że wszelkie próby wgapiania się, pokazywania zębów nic nie zdziałały, więc zaczął sam ładnie odwracać głowę, aby pokazać po czasie, że już nie chce mieć złych zamiarów.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog.

 

Nasi psi uczniowie po przeprowadzonych symulacjach spacerowych na drugim placu szkoleniowym wrócili na pierwszy plac szkoleniowy, aby już powolutku się wyciszyć i udać się na odpoczynek. Psi chłopcy już wcześniej przygotowani i przygotowywani przed psią kadrę nauczycielską ładnie sobie radzili ze swoimi emocjami w swoimi towarzystwie podczas przeróżnych ćwiczeń.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog.

 

Tutaj odbywała się bardzo ważna nauka podczas odpoczynku w “domku” LikeDog, gdzie nasz psi uczeń Tarrun uczył się radzenia ze swoimi emocjami w towarzystwie innych psiaków. Tarrun wcześniej bardzo prowokował, zaczepiał i atakował wszystkich a psia kadra nauczycielska stopniowo go uczyła, że takie zachowania są nieładne. Teraz Tarrun odpoczywał w towarzystwie dwóch psich uczniów, którzy bardzo ładnie się zachowywali, byli spokojni i ładnie odpoczywali. Nasz psi uczeń Jimmy został wyuczony rewelacyjnie w psim Collegu prawidłowych psich zachowań i również Chicco bardzo ładnie się zmienia, a teraz dołącza Tarrun. Tarruna na początku nosiło, potem był bardzo pobudzony i zszokowany, co widać po oczach i pycholu, że wszyscy są tacy spokojni. Ja siedziałam przy Jimmulku i go głaskałam, bo teraz jest on do tego super przygotowany i go uwielbia.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog.

 

Na pierwszym placu szkoleniowym nasz psi uczeń dzielnie się uczył i pracowaliśmy nad polepszeniem świadomości tylnej części ciała.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂
Symulacja, sprawdzanie zachowań.

 

Film nr 1.

W trakcie zajęć przeprowadzaliśmy symulacje, podczas której sprawdzałyśmy, jak psi chłopiec jest zafiksowany na wszelkie cienie. Ukochana ludzka rodzinka psiego chłopca zgłosiła nam problem, który polega na tym, że Tarrun bardzo źle reaguje i gania, przy tym szczeka, na wszelkie światełka odbijające się od różnych przedmiotów tworzące cienie na różnych powierzchniach. Takie niepożądane zachowanie najprawdopodobniej wzięło się z nieświadomych kiedyś “zabaw” polegających na puszczaniu światełka na ścianach, które Tarrun ganiał. Musimy zdać sobie sprawę, że nie wolno sobie bagatelizować wielu zachowań, że nie wolno wprowadzać psiakowi wielu “zabaw”, które niestety nie są dobrymi zabawami dla psów, a przysparzają tylko samych problemów, które z czasem robią się nie do wytrzymania dla ludzi, a psu bardzo niszczą zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego pamiętajmy, że wszelkie zachowania typu :
— ganienie cieni 🚫,
— pogoń za własnym ogonem 🚫,
— ciągłe turlanie piłki, ganianie ciągłe za piłką 🚫,
— ganianie ciągłe wzdłuż czegoś, bądź dookoła czegoś 🚫

I w ogóle wykonywanie przez psa tych samych sekwencji nie jest żadną zabawą, a stereotypią, poważnym problemem. Terapię zaburzeń kompulsyjnych, należy rozpocząć u psa najwcześniej jak się da, jak tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy. Nigdy nic nie bagatelizujmy, ponieważ im dłużej takie zachowania trwają, tym trudniejsze jest poradzenie sobie z nimi, eliminowanie ich i ciężko uzyskać jakąkolwiek poprawę. W wielu takich przypadkach mamy już do czynienia z mocno zaawansowaną nerwicą u psów, a to rzutuje na całokształt życia psa, jego zachowanie w wielu sytuacjach, co niestety z braku prawidłowej wiedzy na dany temat, większość ludzi kompletnie tych wszystkich faktów ze sobą nie łączy. I na przykład od psów z znacznie widoczną zaawansowaną nerwicą natręctw wymaga się tego, aby były spokojne, posłuszne, żeby nie ciągnęły na spacerze, żeby się nie rzucały na innych, nie zdając sobie sprawy, że przyczyny tych problemów mają całkiem inne źródło. Dlatego najpierw należy wszystkiemu się przyjrzeć, przeanalizować i na ile się da, umiejętnie przeprowadzić pracę w różnych kierunkach.

 

 

Film nr 2.

Po pierwszej fazie przeprowadzanej terapii dotyczącej ZOK, oraz umiejętnie przeprowadzanej resocjalizacji, zaczęliśmy mieć pierwsze postępy. Nasz psi uczeń mniej reagował na przeróżne cienie i światełka, ale jeszcze dużo pracy przed nami.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Nasz psi uczeń Mentos z wielkim zaciekawienia a co ważne wyczuciem zapoznawał się z nowym kolegą Tarrunem. Obaj psi uczniowie bardzo ładnie panowali nad swoimi emocjami, a potem wspólnie czekali na zadania w pokoiku nauki i zabaw 😊

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

No tutaj nawiązują nam się fajne przyjaźnie. Każdy z psich chłopców dość charakterny, a jak już wspólnie, zgodnie wszyscy się uczyli i bawili w “domku” LikeDog. Mentos się bardzo fajnie już zmienił, Tarrun też pomalutku się zmienia, a Remik powoli się odblokowuje. Dla psiaków takie spotkania i nauka we wspólnym gronie są czymś rewelacyjnym. Oprócz tak bardzo ważnej nauki nasi psi uczniowie mają fantastyczną “odskocznie” w psim Collegu, co rewelacyjnie działa na ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. To tak jak czuje się człowiek, kiedy spędza czas tak jak lubi, w fajnym miejscu, które sprawia mu przyjemność i w fajnym gronie 🙂

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Nasz psi uczeń nie umie jeszcze kontrolować swoich emocji i bardzo szybko w wielu normalnych sytuacjach bardzo się pobudza i nakręca. Na spokojnie pracujemy nad tym, aby nasz psi uczeń się wyciszył, wtedy zacznie on inaczej postrzegać wszystko dookoła i więcej będzie do niego docierać, a wtedy będziemy stabilizować nadmiar niepożądanych emocji.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Nasz psi uczeń na spokojnie zapoznawał się z przeróżnymi rzeczami na pierwszym placu szkoleniowym i rozpoczęliśmy naukę nad radzeniem sobie ze swoimi emocjami w różnych sytuacjach i psi uczeń będzie miał nad czym pracować, bo dość z niego “wybuchowy” psi chłopiec.

 

 

Tarrun pod opieką ekipy LikeDog 🙂

 

Było dużo mądrej nauki, ćwiczenia, fajne zabawy, potem wszyscy czekali na coś pysznego do przekąszenia i czas na wspólny odpoczynek w “domku” LikeDog.

 

 

Tarrun. Konsultacja behawioralna.

 

Ten oto psi chłopiec przyjechał wraz ze swoimi ukochanymi właścicielami na konsultację behawioralną do psiego Collegu. Psi chłopiec już dość przeszedł w swoim życiu. Był “moment”, że było z nim bardzo ciężko. Chodził w pampersach, jeździł na wózku, ale jego ukochani właściciele bardzo dzielnie i wytrwale o niego walczyli i tak psi chłopak chodzi na czterech łapkach. Musimy popracować teraz nad psychiką psiego chłopca, żeby radził sobie ze swoimi emocjami w wielu sytuacjach, żeby się tak nie nakręcał, żeby nie atakował innych ludzi i psów.