Ocena zachowań problemowych u psa analiza, racjonalne i mądre podejście do tematu.

Bardzo duża ilość psów ma problemy na tle psychicznym. Niestety te mocno zwariowane czasy, gdzie żyje się w nerwach, w pośpiechu dają znacznie “popalić” nie tylko ludziom, ale też i psom. Wszystko ma być szybko, już, na teraz, nagle, zaraz. Do tego tak bardzo mocno przebodźcowane środowisko, z czym psy muszą się mierzyć na codzień robią swoje.

Często ludzie biorą psa i zapewne często z braku niewiedzy, znajomości tematu myślą, że bez problemu “wrzuci” się takiego psa w to całe otaczające środowisko, potem najwyżej podda tresurze i się będzie żyło. A to niestety tak nie działa i po takim myśleniu, mamy psy, które kompletnie nie umieją sobie radzić ze swoimi emocjami, psy nerwowe, psy zamknięte w sobie, psy agresywne, psy z zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi.

Bardzo często wiele psów wykazujących problemy na tle psychicznym nie jest profesjonalnie diagnozowanych i niestety są uznawane za: “niedobre, głupie, wredne, nieposłuszne”. Wtedy na nieszczęście dla tych niezrozumiałych psów, często poddaje się je tresurom, aby pod wpływem nacisku, przemocy wymusić na psie “grzeczność” i posłuszeństwo. Czyli robi się wszystko, aby stłumić takiego psa, aby go zastraszyć i wpuścić w stan, że będzie mu wszystko “obojętne”, ponieważ będzie czuł się starasznie bezradny. Dla psów takie tresury, brak zrozumienia i wsparcia ze strony przewodnika są czymś strasznym, czymś co wzbudza strach, lęk, uczucie niemocy.

I nic takim czymś nie osiągniemy, ponieważ to nie uczy naszego psa umiejętnego poznawania otaczającego go dookoła “świata”, nie pomaga mu umiejętnie zrozumieć wiele rzeczy, nie pomaga mu poradzić ze swoimi problemami natury psychicznej, a pcha go w coraz to większe problemy na tle zdrowia psychicznego i fizycznego. Często jest na przykład tak, że bardzo pobudzony pies, nie radzący sobie kompletnie ze swoimi emocjami, nie umiejący się skupić na niczym jest “oceniony” i dostaje “łatkę” niewychowanego psa. Bo “najlepiej” tak stwierdzić, nie znając się w temacie, tak powierzchownie w nic się nie zagłębiając. A czy ktoś się zastanowił, że taki pies ma jakieś problemy, że sobie z czymś nie radzi, że żyje w ciągłym stresie, a jeżeli żyje w stresie, to ciężko mu się na czymkolwiek skupić, że on nie chce ignorować człowieka, ale niestety właśnie ten stres powoduje, że do psa nic nie dociera.

Taki ważny jeszcze aspekt i problem, to kiedy z wielu niepożądanych zachowań, niszczących psią psychikę, zresztą nie tylko psychikę, ale działających też mocno na zdrowie fizyczne ludzie robią sobie “zabawy”. Pisałam już o tym nie raz. Często śmiech na twarzach ludzi wywołuje, jak na przykład ich pies lata w kółko po mieszkaniu jak zwariowany, albo że podbiega do ściany i wali w nią głową, albo że gania cienie, albo że nie może żyć bez piki, albo że w kółko turla piłkę i może tak godzinami,albo że kręci się w kółko, albo że gania własny ogon. Niestety takie zachowania nie są zachowaniami normalnymi i to nie jest żadną zabawą ‼️

Często jest tak, że pies cierpi na nerwicę natręctw i wymaga profesjonalnej pomocy, a nie na przykład psu, który wiecznie turla piłki zalecać, aby w domu miał tych piłek jak najwięcej. To tak jakby zalecać rodzinie żyjącej z osobą uzależnioną od alkoholu, aby ciągle poili ją tym alkoholem. Dlatego pamiętajmy, że nie ma nic ważniejszego, niż mądre i profesjonalne zdiagnozowanie psa, zrozumienie go i udzielenie mu mądrej i profesjonalnej pomocy.