Pamiętajmy, że psy należy do wszystkiego w życiu mądrze przygotować.

Pamiętajmy, że psy należy do wszystkiego w życiu mądrze przygotować, szczególnie jeżeli chcemy rozpocząć jakiekolwiek nauczenie czegokolwiek małego psiaka. Często, a raczej bardzo często jest tak, że maluchy nie znają niczego, nie umieją sobie kompletnie radzić ze swoimi emocjami, są często bardzo pobudzone, bojaźliwe, wycofane, wykazujące zachowania agresywne i należy bardzo mądrze rozpocząć z nimi życie, a następnie ich przygotowanie do radzenia sobie w życiu.

Największym błedem jest jakiekolwiek wymaganie czegoś na siłę od takich psiaków, bądź wpuszczanie je w wieczne zabawy, które tylko jeszcze bardziej nakręcają je we wszystkim. A dużo właścicieli popełnia ten błąd, ponieważ dużo maluchów sprawa wrażenie, jakby ciągle coś chciały robić, a one po prostu nie umieją sobie poradzić ze swoimi emocjami i nie umieją same z siebie odpoczywać. Dużym błędem jest również myślenie, że maluch ma prawo do wielu niepożądanych zachowań i że w końcu z tego wyrośnie. Nie. Nie wyrośnie z niczego, a problemy zaczną narastać i się nasilać.

Następna zgubna rzecz zarówno dla psiaka, jak i dla właściciela, to ciągłe musztrowanie psa, wymuszanie komend, ograniczanie go we wszystkim i nie danie mu się prawidłowo rozwijać. Po czymś takim nie będziemy mieć nigdy stabilnego emocjonalnie psa, a “robota” wykonującego tylko komendy i nic poza tym, albo psa bardzo nerwowego, sfrustrowanego i aspołecznego.

Pies musi mieć swoje prawa w dorastaniu, a przewodnik powinien zdać sobie z poszczególnych etapów sprawę i wszystko mądrze kontrolować, ale nie ograniczać psiej natury. Pamiętajmy również, że właściciel w kółko biegający za psem i podkładający mu ciągle smaczki nie będzie miał poważania u takiego psa, ponieważ tutaj często wszystko robione jest tylko i wyłącznie za tak zwane przekupstwo i pies widzi tylko swojego właściciela, jak ten coś ma, a bez niczego w ręku właściciel nie istnieje.

W tych czasach nie jest łatwo wychować psa i trzeba dać z siebie dość trudu, aby mądrze poprowadzić psiaka przez życie, ale jak się wskoczy na dobre tory, to wspólne życie psio-ludzkie jest ogólnie fantastyczne, z przeplatanymi dniami raz lepszymi, raz gorszymi w zależności od wielu czynników dnia codziennego, ale nigdy nie jest tylko złe to wspólne życie. A jeżeli widzimy, że nie sprawia nam żadnej przyjemności życie z psiakiem pod jednym dachem, to nie czekajmy, a szukajmy profesjonalnej pomocy, gdzie dowiemy się, co należy zrobić, aby było dobrze, jak popracować nad psiakiem, a jak nad sobą‼️