Prowadź przez życie mądrze swojego psiego przyjaciela.

Prowadź przez życie mądrze swojego psiego przyjaciela i przede wszystkim mądrze przygotuj go do tego życia w skomplikowanym ludzkim życiu. Jeszcze bardzo wiele ludzi wychodzi z założenia, że pies rodzi się ze znajomością całego świata, a tak nie jest.

Do wszystkiego musimy mądrze przygotować naszego psiaka pokazać mu, nauczyć i to oczywiście w sposób humanitarny ‼️

Niestety jeszcze zbyt znikoma wiedza, analiza psich zachować pcha ludzi w prymitywne zachowania, czyli myślą oni, że wychowanie psa to tresowanie go. No bo nikt nie łączy często faktu, że na przykład pies, który sobie nie poradził z jakimś widokiem, pobudził się strasznie i zaczął się na wszystko rzucać. W oczach wielu ludzi taki pies jest niedobry i należy pokazać mu kto rządzi 😱 Wtedy albo sami ludzie rozpoczynają “walkę” ze swoim psem, albo udają się na tresurę, gdzie zaczyna się tego biednego psa szarpać, wymuszać wszystko na nim, a jak biedny pies ze strachu stawia opór, to ciach go na kolczatkę, łańcuszek zaciskowy, no bo wtedy z taką łatwością zadaje się psu ból i dusi się go. Albo jeszcze wykorzystuje się mega okrutny i prymitywny “pomysł” zakładając psu na szyję obrożę prądową 😱 No i co ma zrobić ten biedny, niezrozumiany pies, który czuje ogromny strach i musi na tym placu wykonać ten na przykład “siad”. Bo jak tego nie zrobi, zostanie ukarany.

No i zazwyczaj jest tak, że tak jak pod wpływem perswazji, przymusu i bólu pies coś wykona na placu, tak w życiu zaczyna być psem znerwicowanym, sfrustrowanym, często bardzo agresywnym, kompletnie nie dającym sobie rady w codziennym życiu, bądź popada w depresję. No i później albo tak wszyscy żyją w jednym wielkim nerwie, albo psa się rodzina pozbywa.

Aby mieć zrównoważonego psa musimy go przede wszystkim zrozumieć.

Pamiętajmy, aby mieć fajnego zrównoważonego emocjonalnie psa, musimy go przede wszystkim zrozumieć, dać mu być psem i z dużym, umiejętnym wsparciem pokazywać mu ten cały dla niego zagmatwany ludzki świat i mądrze go przygotować do bycia w nim. Nic nie da, że będziemy od swojego psa wymuszać, żeby w kółko warował, żeby dawał łapę, żeby robił obroty, kółeczka i jeszcze wiele innych ludzkich fanaberii. W ten sposób tworzymy sobie psią marionetkę, która na komendę zaspakaja nasze bezsensowne wymysły. Bardzo często zresztą można zobaczyć taki smutny i żenujący widok, kiedy widać, że pies, w którym jeszcze została jego duma, jeszcze do końca nie został stłamszony przez właściciela musi w kółko robić obroty, żeby rozbawić swojego ludzkiego pana i władcę.

Wtedy człowiekowi robi się bardzo przykro i nasuwa się taka refleksja, że tak mądry pies z takim potencjałem trafił niestety do niemądrego człowieka. Albo pies, który chciałby w spokoju poleżeć przy swoim właścicielu, musi w kółko ganiać i przynosić piłkę, no bo przecież on to tak “lubi”. Tylko tutaj trzeba często zadać sobie pytanie, kto to naprawdę lubi i kogo to bawi, a kogo wpędza stopniowo w problemy i fiksacje…

Pamiętajmy, że psy to wspaniałe i mądre istoty, które potrzebują nas, abyśmy je wspierali w wielu sytuacjach i mądrze uczyli.

Żaden pies nie chce być karcony, bity, kopany, szarpany, zastraszany, targany na wszelkich kolczatkach, łańcuszkach zaciskowych, czy dostawać strzały prądu. Pies chce poprostu być psem i rewelacyjnie czuje się przy stabilnym emocjonalnie przewodniku. A kiedy umiejętnie wprowadzisz swojego psiaka w swoje życie i będziesz na zasadzie przyjaźni i zrozumienia pracował z nim, będziesz mieć wspaniałego psiego przyjaciela, takiego który będzie chciał być z Tobą, bo ciebie bardzo kocha, a nie dlatego że musi…

–Na filmiku z przed prawie roku mały Mufasa na spokojnie poznawał otoczenie, innych ludzi i ich zachowania.