Stany emocjonalne człowieka, a zachowanie psa.

Psy są bardzo mocno wyczulone na stany emocjonalne człowieka, a przede wszystkim na ich wahania.

Pies potrafi idealnie odebrać emocje swojego właściciela i zaczyna je odreagowywać na różne sposoby. Jeżeli właściciel jest nerwowy, niespokojny, wręcz zachowuje się agresywnie, to pies albo zaczyna się bardzo bać, kulić, szukać schronienia, bądź staje się bardzo pobudzony, niespokojny, nieznośny i nie może sobie poradzić ze swoimi emocjami. Często jest tak, że wielu właścicieli robi sobie z psa kompana do zwierzeń i wypłakania się. Dla zachowania dobrego stanu psychicznego psa, takie zachowania ze strony człowieka powinny być niedopuszczalne.

Pies przebywając z takim właścicielem, nie wie o co mu chodzi, nie rozumie go kompletnie, boi się, często nie mając wyjścia musi wytrzymać te ludzkie lamenty a potem daje upust swoim emocjom na przykład na spacerze szarpiąc się na smyczy i rzucając na wszystko, co się rusza dookoła. Często właściciel dostaje jakiegoś przypływu radości i chce się podzielić z tym ze swoim psem biorąc go na ręce i zaczyna z nim tańczyć, bądź podrzucać, a jak pies większy, to łapie za przednie łapy i zmusza do ludzkiego tańca w imię uczczenia jego ludzkiej radości.

Takie zachowanie nie jest niczym fajnym dla psa, który obawia się swojego właściciela, nie wie o co mu chodzi i zaczyna albo się mocno bać, albo pokazywać agresję, bądź też staje się pobudzony i zaczyna się zachowywać jak wariat. Psy właścicieli, których emocje są bardzo zmienne, często mają dużo problemów ze sobą i jeżeli nie trafią do dobrego specjalisty, są najczęściej źle diagnozowane. Bo rzadko kto zastanawia się dlaczego coś się dzieje nie tak z psem, tylko od razu pies jest oceniony 🙄

To co bardzo często powtarzam w moich artykułach, że aby mieć stabilnego emocjonalnie psa, sami musimy być przewodnikami, których emocje względem psa powinny być utrzymywane na jednym zrównoważonym poziomie ‼️ Brak stabilności emocjonalnej ze strony właścicieli wykańcza psychicznie i fizycznie psy. Bo jak z psychiką jest coś nie tak, zaczyna najczęściej chorować całe ciało.