Zacznijmy patrzeć na swoje psy, jak na istoty żywe, które myślą i czują.

Niestety psy, ich emocje są jeszcze mocno w tych czasach kompletnie nie brane pod uwagę i nie respektowane. Do wielu psów jeszcze się ciągle podchodzi, jak do bezmózgowych robotów, które nie myślą i nie czują.

Psy są wielu ludziom potrzebne tylko i wyłącznie do tego, aby dzięki nim zaistnieli, do zaspokajania przeróżnych ludzkich fanaberii. Większa liczba psów, trafia też tylko po to do ludzkich rodzin, aby być nowym dodatkiem do wnętrza lub na zewnątrz. Zwierzętom stawia się wciąż i bez przerwy przeróżne wymagania psychiczne, z którymi one nie mogą sobie poradzić i które są ponad ich siły. Zwierzęta niestety muszą często odpowiadać na te absurdalne, wyrafinowane wymagania stawiane przez człowieka, a do tego automatycznie potrzebny jest wysiłek i przygotowanie zasobów energetycznych.

Jeżeli psy żyją ciągle w takim długotrwałym stresie, ich organizm zaczyna mocno obrywać. Wiadomym jest, że odpowiednia dawka stresu jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jeżeli już przekraczamy wszelkie normy, wykańczamy tym swojego psa ‼️ Różne rodzaje stresu potrafią dosłownie zrujnować organizm psa pod względem i psychicznym 👈, i fizycznym 👈

Nadmierny stres bardzo mocno przyczynia się do wystąpienia zachowań agresywnych u psów. U psów z powodu stresu możemy wyróżnić wiele oznak. Ja przedstawię na razie pare z nich:

— Zwiększona ruchliwość ↖️↗️ i tutaj często jak się widzi takie zachowanie u psa, to pada często określenie, że pies ma ADHD 😱 Nic bardziej mylnego i bzdurnego w myśleniu. Ta zwiększona ruchliwość bierze się z tego, że zestresowany pies zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne podczas których panikuje, szaleje i wtedy często jest mylnie odbierany, że się “wygłupia”.

— Wymioty i biegunka ↗️↖️, dlaczego tak często się dzieje? Fizjologia ❗–stres sieje ogromne spustoszenia w organizmie, a system trawienny przeważnie jako pierwszy reaguje osłabieniem.

— Samookaleczenia. Jak często widok psa lataającego i próbującego złapać swój własny ogon śmieszy wielu ludzi?? A w tym nie ma nic kompletnie śmiesznego, a wręcz jak się coś takiego widzi, to już duży alarm, że z psa głową nie dzieje się dobrze ‼️ Tak samo nadmierne wylizywanie się, skubanie, gryzienie łap, boku.

— Ciągłe drapanie się i przesadne zabiegi pielęgnacyjne. ↖️↗️ No i co często a raczej jak często to się “diagnozuje”? No czyli pada słynne słowo: “Alergia”, no i zaczynają się badania, cuda niewidy, które przeważnie nic nie wykazują, ale w kółko się “szuka” faszeruje lekami i nic to nie daje.

— Ciągłe szczekanie, kopanie, ganianie w tą i z powrotem na przykład wzdłuż ogrodzenia, to parę już zachowań świadczących o zachowaniach obsesyjnych.

— Zagubienie ↗️↖️ często odbierane zachowanie przez ludzi w stylu : “ale głupi pies”,” niekumaty”, “nic do niego nie dociera”, “nieposłuszny” itd. itp.

No i tutaj właśnie często idą w ruch obrzydliwie kolczatki, łańcuszki zaciskowe, obroże prądowe i inne badziejstwa mające na celu wprowadzić “dyscyplinę” i “złamanie” psa. A pies często będąc w ogromnym stresie zachowuje się dziwnie, nic do niego nie dociera i jest tak jak by “wyłączony” na otaczające je środowisko zewnętrzne. Wymieniałam na razie tylko parę oznak stresu, aby można było sobie na spokojnie przeanalizować pewne zachowania.

Wiadomym jest, że zawsze na uwadze należy mieć względy zdrowotne i medyczne‼️ Tylko niestety coraz częściej się spotyka, że psy są w kółko czymś faszerowane i “leczone” na coś, czego nie ma. A problem nie leży u podłoża medycznego, a w psychice i to nad tym należy mocno popracować, aby podnieść komfort życia psa.